Gardenportal.pl

Dom i ogród

Lampy tarasowe, o tym należy pamiętać

oświetlenie tarasu

Romantyczne kolacje przy świecach na letnim tarasie dobrze wyglądają tylko na filmach. W rzeczywistości warto jednak widzieć, co jest na talerzu, twarz rozmówcy a nawet poczytać książkę w wygodnym fotelu. W półmroku jest to trudne, więc odpowiednie doświetlenie tarasu okazuje się być koniecznością.

Jak oświetlić taras?

Oświetlenie tarasowe spełnia różne funkcje:

– ozdobne, lekko rozświetlające wieczorny mrok,

– praktyczne, oświetlające cały taras,

– praktyczne punktowe, oświetlające określone miejsca na tarasie.

Światła ozdobne

Mają na celu dyskretne rozświetlenie ciemności oraz znaczenie granic tarasu, jego elementów, ważnych punktów. Zazwyczaj są to małe lampki (czasami nawet solarne), które są położone nisko na podłożu, wkomponowane w schodki tarasowe. Mogą być w kształcie rur, kostek, małych kul lub reflektorków, nakierowanych na szczególnie atrakcyjną roślinność w ogrodzie. Dają światło delikatne, przytłumione i rozproszone.

Światła boczne

Lampy podtynkowe lub natynkowe oraz kinkiety zewnętrzne są umieszczone na ścianach budynków lub drewniane rusztowania tarasowe. Oświetlają taras z góry, lecz nie są na ogół zbyt silnie. Umożliwiają swobodne spożywanie posiłków, rozmowy, nie są zbyt silne.

Światła górne

Górne lampy tarasowe pełnią podobną funkcje, jak sufitowe oświetlenie w mieszkaniu. Oświetla dużą cześć tarasu i może dawać jasne i wygodne światło, które umożliwia nawet swobodne czytanie książek.

Specjalne parametry lamp tarasowych

Do oświetlania tarasów należy używać specjalnych lamp. Zmienne warunki atmosferyczne – wilgoć, opady atmosferyczne, zimowe mrozy powodują, że powinny być one wykonane z materiałów nie ulegających korozji pod wpływem wilgoci Wymagana jest również ich specjalna konstrukcja w związku z tym. Lampy na taras są więc najczęściej wyposażone w odpowiednie daszki, które nie tylko pełnią funkcję ozdobną, lecz przede wszystkim ochronną lub mają nieprzepuszczalną górną powłokę wykonaną z odpowiednich materiałów.  Lampy podłogowe, podtynkowe lub nadtynkowe i kinkiety zewnętrzne są tak skonstruowane, żeby nawet przy silnych opadach deszczu nie uległy zniszczeniu. Należy zwrócić uwagę na parametry zabezpieczenia przeciwwilgociowego i przeciwpyłowego w klasie co najmniej IP 54.

Decydując się na kupno lamp na taras warto zwrócić uwagę na wygodę dbania o czystość lamp tarasowych. Owady lgną do światła, więc siłą rzeczy silnie brudzą każde oświetlenie. Nieco mniej ściągają owady diody LED, więc warto ten rodzaj światła rozważyć przed instalacją oświetlenia na zewnątrz.

Artykuł powstał we współpracy z https://boxlab.pl/ – specjaliści w doborze oświetlenia tarasowego.