Gardenportal.pl

Dom i ogród

Mata grzewcza do ogrzewania podłogowego – jak ją zainstalować?

mata grzewcza

Elektrycznie ogrzewanie podłogowe to marzenie wielu z nas. Gdy przychodzi chłodna jesień lub mroźna zima, ogrzewanie zapewnia dobre samopoczucie oraz komfort! Mata grzewcza to rozwiązanie, które jest niezbędne, jeśli chcesz zainstalować elektryczny system ogrzewania podłogowego. Co warto wiedzieć o instalacji mat grzewczych? Jakie narzędzia są potrzebne oraz – czy możesz samemu zainstalować takie rozwiązanie w swoim domu?

Mata grzewcza – samodzielny montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego

Zastanawiasz się, czy mata grzewcza to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Montaż samodzielnego ogrzewania podłogowego nie jest prosty, ale można wykonać go samodzielnie. Oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie montażu maty grzewczej fachowcom. Jeśli jednak czujesz się na siłach, by samodzielnie zainstalować taki system – mamy dla Ciebie ogólny przewodnik. Skorzystaj z niego, by sprawnie zamontować w swoim domu ogrzewanie podłogowe!

Co potrzebujesz, aby mata grzewcza na dobre zagościła w Twoim domu?

Do montażu maty grzewczej będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi. Niezbędne okażą się być:

  • taśma klejącą lub montażowa, wytrzymująca różne temperatury,
  • pistolet na klej,
  • multimetr – miernik cyfrowy,
  • taśma miernicza,
  • nożyczki lub nóż stanleya.

Niezbędne w przypadku maty będą też odpowiednie kable, ewentualnie masa poziomująca.

Mata grzewcza – jak przetestować rezystancję izolacji?

Musisz pamiętać o jednym! Decydując się na samodzielny montaż maty grzewczej, musisz sprawdzić rezystancję izolacji przewodu grzejnego. Mata grzewcza powinna być zmierzona narzędziem o napięciu znamionowym 1000 V, czyli miernikiem cyfrowym, najlepiej multimetrem. Test rezystancji maty grzewczej należy wykonać przed montażem, jak i po zamocowaniu. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki wynik powinieneś uzyskać dla swojej grzewczej maty, sprawdź to na etykiecie! Wartość dla konkretnego produktu powinna być zawarta na zaleceniach sprzedawcy.

Mata grzewcza – prawidłowy montaż ogrzewania podłogowego

Chcesz samodzielnie zamontować matę grzewczą? Upewnij się, że to dobra decyzja. Jeśli masz doświadczenie w pracach elektrycznych, to dobrze! Jeśli nie, skorzystaj z pomocy fachowców. Mata grzewcza, która będzie źle zamontowana nie będzie prawidłowo funkcjonować!

Jeśli jednak jesteś pewien, że poradzisz sobie z montażem, przede wszystkim upewnij się, że podłoże, na którym mata grzewcza będzie mocowana jest suche, czyste oraz wolne od kurzu. Zabezpiecz podłoże, zwłaszcza jeśli jest ono drewniane. Jeśli producent lub sprzedawca nie zaznaczył inaczej, nie instaluj maty grzewczej bezpośrednio na bitumicznym podłożu!

Posadzkę powinieneś zagruntować spoiwem akrylowym i pozostawić do wyschnięcia. Ważne jest, aby zainstalować grzejniki o odpowiedniej wielkości do danej przestrzeni. To zasada, która obowiązuje w przypadku każdej maty grzewczej.

Wiele mat grzewczych jest przeznaczonych do stosowania nawet bezpośrednio na zaprawie klejowej lub w wylewce betonowej. To bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia samodzielny montaż ogrzewania podłogowego. Im cieńsza struktura podłóg, tym prostsze mocowanie.

Uniwersalna mata grzewcza, czyli najłatwiejszy produkt w instalacji

Najłatwiej jest samodzielnie zainstalować matę grzewczą uniwersalną, czyli taką, która jest zasilana jednostronnie. Taki model siatkowy może być nacinany, by uzyskać pożądany kształt, w pełni dopasowany do wielkości podłogi.

Mata grzewcza w nowoczesnym wydaniu powinna posiadać niewielką grubość. Dzięki temu nie spowoduje podniesienia podłogi i można montować ją także pod płytkami. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zagwarantuje skuteczność działania.

Mata grzewcza – co zrobić, jeśli istnieje konieczność przedłużenia przewodów?

Podczas montażu maty grzewczej do ogrzewania podłogowego okazało się, że coś poszło nie tak jak planowałeś? Teraz jest potrzeba przedłużenia przewodów? Skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego elektryka. Dzięki niemu dokonasz przedłużenia kabli oraz bezpiecznej instalacji maty.