Gardenportal.pl

Dom i ogród

Mieszkanie w kamienicy – czy warto?

kamienica

Osoby poszukujące nowego mieszkania mogą natrafić na ogłoszenia dotyczące lokalizacji takiego lokalu w kamienicy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Warto poznać zalety i wady tak zlokalizowanego mieszkania, aby sformułować własną opinię na ten temat.

Kamienica i jej cechy charakterystyczne

Dla wielu osób kamienica kojarzy się z historycznymi czasami, w których przebywali zamożni mieszkańcy miasta. Są to budynki murowane, które w dawnych czasach górowały jakością oraz wykończeniem w porównaniu do klasycznego budownictwa drewnianego. W dzisiejszych czasach kamienice budzą podziw głównie ze względu na swój unikatowy, zachowany przez wieki wygląd.

Zalety mieszkania w kamienicy

Pierwszą główną zaletą kamienicy jest to, że znajdują się one najczęściej w głównej części miasta. Co oznacza, że wszędzie wokół skupia się życie miasta. Można więc bez większych trudności dotrzeć do ważnych placówek kulturalnych, skorzystać z oferty lokalnych restauracji, kin i teatrów.

Kolejną zaletą jest dla wielu osób to, że są one piękne. Jest to oczywiście rzecz gustu, ale nie sposób nie przyznać, że wyróżniają się na tle innych budynków i pozostałych współczesnych konstrukcji. Bogate zdobienia to w dzisiejszych czasach już rzadkość, wiele osób docenia tego typu unikatowe budowle i będzie to dla nich bez wątpienia spora zaleta.

Sprawdź ofertę gotowych mieszkań w Olsztynie

Wady mieszkania w kamienicy

Jeśli mówi się o tym, że lokalizacja kamienicy jest jej zaletą to należy też wspomnieć o tym, że może to być także w pewnym sensie wada. Szczególnie dla osób, które oczekują spokoju. Niedaleko kamienic toczy się głównie życie miasta. Hałas może być więc dość problematyczny – muzyka do późnych godzin nocnych, niekiedy głośno bawiący się ludzie, a czasem nieustannie przejeżdżające pojazdy.

Warto uświadomić sobie, że niektóre rodzaje kamienic nie były remontowane od bardzo długiego czasu. Ich stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia, tak samo jak same mieszkania. Problem może też tkwić w tym, że dany budynek może być pod ochroną konserwatora zabytków, więc aby wykonać odpowiedni remont trzeba przejść wiele czasochłonnych procedur, które następnie umożliwią wykonanie zmian lub remontu.

Brak wind to typowa przypadłość kamienic. W przypadku dość wysokich kamienic może to być bardzo istotny problem dla wielu mieszkańców żyjących na ostatnich piętrach tego typu budynków.