Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jakie oświetlenie do ogrodu

ogród

Dobrze urządzony ogród, to latem idealne miejsce, aby spędzać tam czas i cieszyć się urlopem, czy wolnym weekendem. Warto zadbać o to, aby można było spędzać w nim długie godziny i to nie tylko w dzień, kiedy mamy naturalne światło słoneczne, ale także i wieczorami, a nawet nocą. Jak zadbać o to, aby w naszym ogrodzie panowała przyjemna atmosfera, kiedy na zewnątrz jest już ciemno? Wystarczy wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe.

Jakie rodzaje oświetlenia do ogrodu są dostępne na rynku?

Lampy solarne to takie, które w swoich akumulatorach magazynują energię słoneczną, a po zmierzchu czujnik uaktywnie oświetlenie.  To właśnie lampy solarne są niemalże idealnym rozwiązaniem do nowoczesnego ogrodu, gdyż są przyjazne dla środowiska. Jeżeli chodzi o kształt i wygląd oświetlenia ogrodowego to wybór jest naprawdę ogromny:

*Słupki i stojące lampy. To niezwykle popularne i często wybierane lampy, które można zobaczyć w niejednym ogrodzie. Ładnie wyglądają wzdłuż ścieżki, tworzą ciepły i przyjemny klimat. Bez problemu można je przykręcić nawet do kostki brukowej lub do jakiejkolwiek innej powierzchni, dzięki czemu pozostają cały czas na miejscu.

*Lampy najazdowe. To również niezwykle popularny rodzaj lamp, jakie często znajdują się w ogrodach. Są one umieszczone na podłodze i mają za zadanie oświetlać ogród czy wybrany obszar od dołu. Ich dużą zaletą jest to, że są niezwykle odporne na nacisk.

*Lampy ogrodowe ścienne. Dobrze znane kinkiety to idealne rozwiązanie do przymocowania ich na mur domu, czy innej powierzchni. Tworzą ciekawy klimat i bardzo ładnie się prezentują.

*Lampy w kształcie kul. Efektowne, niewielkie lampy w kształcie kul są ostatnio bardzo modne. Podobnie, jak słupki i lampy stojące świetnie podkreślą ścieżkę, lub odzobią taras.

*Girlandy ogrodowe. Składają się one z dużej ilości malutkich lampek, a dzięki nim tworzy się niepowtarzalny klimat, niczym z  zagranicznych filmów. Świetnie wyglądają zawieszone na altance i idealnie podkreślają charakter wiosennych i letnich wieczorów.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do ogrodu?

Wybór odpowiedniego oświetlenia będzie zależał od tego, gdzie chcemy postawić lampy i co mają oświetlać.Podobne zasady, jak te przy lampach ogrodowych do domu, stosuje sę także woświetleniach do hoteli, więc także i ich otoczenie może być inspiracją. Słupki i kule świetnie podkreslą ścieżki i tarasy, girlandy będą idealne do altanek, a kinkiety odnajdą się przy wejściu do domu. Lampy najazdowe zdadzą egmzamin także jako oświetlenie parkingów.. Warto także dopasować styl i wygląd wybranych lampek do tego, w jakim urządzony jest dom i ogród. Pamiętajmy, że lampy mają nie tylko funkcję dekoracyjną i muszą być spójne z wyglądem domu, ale także powinny ułatwiać nam funkcjonowanie i zapewniać bezpieczeństwo. Wybierając idealne oświetlenie do ogordu warto także brać pod uwagę takie, które mają czujnik ruchu. Dobrze jest ustawić je w miejscu, gdzie potrzebujemy światła jedynie na chwilę np. przy wejściu do domu. Ułatwią one otwarcie drzwi kluczem, kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Dzięki odpowiednim lampom nasz ogród stanie się miejscem idealnym do imprez, spotkań z przyjaciółmi, do odpoczynku i stanie się także bezpieczny oraz funkcjonalny.