Mospilan – kiedy i jak stosować?

Mospilan to popularny i wysoko skuteczny preparat przeznaczony do zwalczania szkodliwych owadów. Kiedy powinniśmy go stosować? Jakiej dawki użyć? Jakie szkodniki zwalcza? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w artykule!
Jakie szkodniki zwalcza Mospilan?
Mospilan ma postać rozpuszczalnego w wodzie proszku, który wykazuje działanie powierzchniowe, wgłębne i systemiczne – oznacza to, że jest skuteczny nawet w przypadku ataku insekta żerującego wewnątrz danej rośliny. Mospilan w płynie może być stosowany do zwalczania różnych szkodników. Po kontakcie z substancją czynną ich śmierć następuje już po kilku godzinach. Dzięki swojemu mechanizmowi działania służy do zwalczania owadów ssących, jak i gryzących. Chroni rośliny m.in. przed:
- mszycami,
- wciornastkiem,
- stonkami ziemniaczanymi,
- słodyszkiem rzepakowym,
- ćmą bukszpanową,
- opuchlakami.
Oprysk Mospilan – kiedy stosować?
Mospilan możemy zastosować zarówno w ogrodzie, w domu, w profesjonalnych uprawach na polu, pod osłonami – a nawet w lasach. Dobrze przeprowadzony zabieg opryskowy chroni uprawy rolne takie jak: zboża, rzepak, ziemniaki, warzywa, sady, truskawki, maliny, borówki, rośliny ozdobne, drzewa, krzewy i kwiaty.
Oprysk środkiem owadobójczym przeprowadzamy podczas stabilnej i spokojnej pogody lub przy słabym wietrze. Pod żadnym pozorem nie zaleca się wykonywać oprysku podczas silnego wiatru ani w trakcie opadów deszczu. Środek Mospilan 20 SP działa również w wyższych temperaturach, maksymalnie do 25℃ – jednak nie należy używać preparatu podczas bezpośredniego światła słonecznego. Oprysk najlepiej przeprowadzić wieczorem, po oblocie pszczół.
Mospilan – jak stosować preparat?
Środek Mospilan najlepiej aplikować za pomocą opryskiwaczy polowych lub sadowniczych, ciągnikowych albo samobieżnych. Sprawdzą się również opryskiwacze ręczne z użyciem dysz średniokroplistych. W większości upraw zaleca się wykonanie preparatem jednego zabiegu w sezonie. Wyjątków jest niewiele – np. w przypadku opuchlaków w truskawce dopuszcza się wykonanie maksymalnie dwóch oprysków.
Mospilan do podlewania – jak rozpuścić środek?
Mospilan przygotowujemy tuż przed jego użyciem – najlepiej w pojemniku, w którym rozpuszczamy odmierzoną dawkę preparatu. Taki roztwór przelewamy do wypełnionego w połowie opryskiwacza i dopełniamy wodą do ściśle określonej ilości cieczy roboczej.
Dawkowanie Mospilanu
Dokładne dawkowanie preparatu zależy od rodzaju roślin oraz szkodnika. Zawsze należy sprawdzić etykietę środka i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Oto przykładowe dawkowanie:
Warzywa (np. pomidory, ogórki):
- Cel: zwalczanie mszyc, mączlików.
- Dawka: 0,2 g/l wody.
Rośliny sadownicze (np. jabłoń, grusza):
- Cel: zwalczanie mszyc, zwójkówek.
- Dawka: 0,2–0,4 g/l wody.
Rośliny ozdobne (np. róże, pelargonie):
- Cel: zwalczanie wciornastków, mszyc.
- Dawka: 0,1–0,2 g/l wody.
Mospilan to wysoce skuteczny środek i tajna broń używana w rolnictwie w walce ze szkodnikami. Pamiętaj o tym, aby stosować go w dni bezdeszczowe i bezwietrzne, najlepiej rano lub wieczorem. Przygotuj roztwór bezpośrednio przed użyciem i nie przekraczaj zalecanych dawek, aby unikać uszkodzenia roślin.
Artykuł sponsorowany.