Gardenportal.pl

Dom i ogród

Nawadnianie ogrodu – jakie są rodzaje?

ogród

Nawadnianie to sztuczne podawanie wody do ziemi w celach ogrodniczych i rolniczych. Jeśli nawadnianie jest skuteczne, wpływa na cały proces wzrostu roślin od przygotowania podłoża, kiełkowania, wzrostu korzeni, wykorzystania składników odżywczych, aż po zbiory i odrastanie. Podjęcie decyzji, czy potrzebujesz systemu nawadniającego – a jeśli tak, to jakiego rodzaju – wymaga fundamentalnej wiedzy na temat konstrukcji systemu, sprzętu, gatunków roślin i etapu ich wzrostu, składu gleby, struktury korzeni i innych elementów, które może zapewnić profesjonalista w tej dziedzinie.

Systemy nawadniania

Nawadnianie ogrodów za pomocą zraszaczy jest prawdopodobnie najczęstszym rodzajem nawadniania. Minusem systemów zraszaczy każdego typu jest utrata rozpylonej wody do atmosfery. Te wężowe zraszacze końcowe mogą mieć różne rodzaje funkcji rozprowadzania wody, takie jak oscylacyjne, zamiatające, pulsujące i wirujące ramię. Niektóre zraszacze pozwalają na zmianę odległości, promienia i wzoru rozpylania. Jest też system zraszaczy naziemnych, w którym głowice zraszające są podłączone do podziemnego systemu rur. System ten jest podłączony do głównego źródła wody i zarządzany przez centralny elektroniczny system. Ten rodzaj systemu jest wysoce zautomatyzowany – można ustawić strefy podlewania i zaplanować każdą z nich, aby uzyskać określoną ilość wody w określonym czasie. Wiele systemów zraszaczy naziemnych może również wyczuć deszcz i wyłączyć się, aby nie dodawać dodatkowej wody do krajobrazu, gdy nie jest to konieczne. Węże zraszające – jest to na ogół bardzo przystępny cenowo rodzaj systemu nawadniania. Zazwyczaj wykonane z opon pochodzących z recyklingu, węże nawadniające są wypełnione małymi otworami, z których wycieka woda. Wystarczy podłączyć je do króćca lub do węża doprowadzającego, który jest podłączony do kranu, i włączyć wodę. Woda kapie na całej długości węża, co oznacza, że gdy wije się on wokół ogrodu, nieuchronnie podlewa niektóre miejsca, w których nie ma roślin. To niezamierzone podlewanie jest potencjalną wadą. Nawadnianie kroplowe. Podobnie jak wąż zraszający, emitery kroplowe składają się z nienaruszonego węża lub rury, z której wysuwają się emitery kroplowe (rurki z otworami). Pozwala to na bardziej precyzyjne umieszczenie długości podlewania. System nawadniania kroplowego jest droższy niż wąż do zraszania, ale tańszy niż system zraszaczy naziemnych.

Profesjonalne nawadnianie ogrodu – zalety

Instalacja profesjonalnie zaprojektowanego systemu nawadniania umożliwia regularne dostarczanie wody dokładnie i w prawidłowych ilościach bez nadmiernego podlewania w celu promowania zdrowego, bujnego wzrostu roślin. Jest to największe pojedyncze ulepszenie, jakie można wprowadzić w celu utrzymania zdrowego ogrodu. W miesiącach letnich podlewanie musi być wykonywane regularnie, codziennie. Podlewanie ręczne szybko staje się żmudnym i czasochłonnym obowiązkiem. Automatyczne systemy nawadniające mogą być zaprogramowane do pracy w nocy, kiedy jest mniejsza utrata wody przez parowanie, co pozwala wodzie wnikać głębiej w ziemię. System nawadniający sprawi, że ogród będzie tętnił życiem podczas Twojej nieobecności lub urlopu. Zamiast wracać do zmęczonego, więdnącego ogrodu i łysych brązowych plam na trawniku wymagających pilnych prac naprawczych, można wrócić do ogrodu, który rzeczywiście rozwinął się i rozkwitł pod Twoją nieobecność. Prawidłowo zaprojektowany system nawadniania zainstalowany w trakcie urządzania ogrodu to prosty sposób na ochronę inwestycji w nowe rośliny i trawniki. Nowe rośliny wymagają przede wszystkim dużo wody, aby zapewnić im prawidłowe ukorzenienie i szybkie przyjęcie się. Już samo to jest dobrym powodem do nawadniania ogrodu – zawsze poproś profesjonalnego projektanta ogrodu lub ogrodnika o uwzględnienie nawadniania w swoich planach. Przeciwieństwem nawadniania ogrodu jest odwodnienie (https://zielonechwile.pl/odwodnienie-ogrodu-wroclaw/) – to zabieg często stosowany po poważnych ulewach lub awariach.