Gardenportal.pl

Dom i ogród

Popularne wiosenne kwiaty cebulowe – gatunki, sadzenie i pielęgnacja

wiosenne kwiaty

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. W tym okresie warto także zasadzić kilka gatunków kwiatów cebulowych. Które są najpopularniejsze? Jak je uprawiać i pielęgnować?

Czym są kwiaty cebulowe?

Rośliny cebulowe należą do najwcześniej kwitnących i z tego względu nazywane są zwiastunami wiosny. Należy sadzić je jesienią, dzięki czemu wiosną kwitną w odpowiednim czasie. W sklepie ogrodniczym można także kupić już rozwinięte rośliny i wsadzić je do gruntu. Warto jednak pamiętać, że będą kwitły krócej. Mogą rosnąć na trawnikach, rabatach, w ogrodzie czy donicach ogrodowych.

Tulipany

Optymalny czas na sadzenie tulipanów to okolice września i października. Najlepiej zrobić to na około 6-7 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Optymalna yemperatura podłoża powinna wynosić minimum 16°C. Najważniejsze jest jednak, żeby zdążyć z sadzeniem przed przymrozkami.

Ważna jest także pora zakupu cebulek. Sadzonki należy wsadzić do ziemi w ciągu tygodnia od zakupu. Przed umieszczeniem w gruncie, powinno się je trzymać w zaciemnionym i chłodnym miejscu. Można je ponadto zawinąć w papier.

Cebulki należy podlać tylko raz, po umieszczaniu w gruncie. Podłoże nie powinno być przemoczone, ponieważ prowadzi to do gnicia cebulek. Jednorazowo warto wzmocnić roślinę nawozem. Istnieje kilkanaście podgatunków tulipanów, m. in. gigantyczny, papuzi, lodowy, liliokształtny, niski, greiga, nadobny.

Lilie

Cebulki lilii należy sadzić na dobrze nasłonecznionym i ciepłym stanowisku, chociaż w lekkim cieniu także sobie poradzą. Podłoże powinno być przewiewne, przepuszczalne i żyzne oraz umiarkowanie wilgotne.

Cebulki mają mniej więcej 3-5 cm średnicy. Sadzi się je wiosną, od drugiej połowy kwietnia do końca maja lub jesienią, od września do końca października. W przypadku lilii najważniejsze jest systematyczne podlewanie i nawożenie. Gleba powinna być przez cały czas lekko wilgotna.

Istnieje kilkadziesiąt gatunków lilii. Należą do nich m. in. lilia drzewiasta, orientalna, azjatycka, tygrysia czy lilia martagon.

Czosnki ozdobne

Cebulki czosnku ozdobnego umieszcza się je w glebie na takiej głębokości, aby przykrywała je warstwa ziemi równa dwukrotności średnicy cebulki.

Gleba powinna być przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta. Stanowisko powinno być słoneczne, a w okresie suszy i intensywnego wzrostu, rośliny należy obficie podlewać. Czosnek warto nawozić kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi pamiętając jednak, aby nie przesadzić z azotem.

Dostępnych jest kilka odmian czosnku, np. olbrzymi, który może sięgać nawet 1,5 metra. Inne podgatunki to m. in. czosnek białawy czy południowy.

Krokusy

Cebulki krokusów najlepiej sadzić pod koniec września lub z początkiem października. Należy je umieścić w dołkach na głębokości około 7-8 centymetrów. Miejsce powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Gleba próchnicza, przepuszczalna i optymalnie wilgotna.

W pełni wegetacji, w kwietniu i maju należy nawozić je wieloskładnikowym nawozem i obficie podlewać. Zaleca się co kilka lat wykopać cebulki krokusów. Po wysuszeniu należy wtedy wyczyścić bulwy i oddzielić cebule przybyszowe, następnie przechowywać je do kolejnej jesieni.

Istnieje około 90 gatunków krokusów, m. in. krokus wiosenny, botaniczny, złocisty i spiski – to gatunki krokusów ogrodowych, które kwitną wiosną.

Hiacynty

Cebule hiacyntów sadzi się od września do października. Zależnie od wielkości cebul, głębokość ich sadzenia wynosi od 10 do 20 cm. Stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne, koniecznie osłonięte od wiatrów. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna, najlepiej próchnicza, z odczynem bliskim obojętnemu.

Do gleby można dodać ziemi kompostowej. Zawiera ona dużo składników pokarmowych, dlatego też późniejsze nawożenie nie jest konieczne. W okresie letnim należy je mniej podlewać, gdyż w tym czasie wolą bardziej suche podłoże. Do rodziny hiacyntów należą 3 gatunki: hiacynt litwinova, zakaspijski i wschodni.

Więcej gatunków kwiatów cebulowych znaleźć można w sklepie cebule-kwiatowe.pl pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/.

Uprawa kwiatów cebulowych nie jest skomplikowana i przy odrobinie zaangażowania oraz fantazji można stworzyć piękny ogród, który będzie cieszył oko przez długi okres. Warto poświęcić trochę czasu i podziwiać kolorowe kompozycje kwiatowe.