Gardenportal.pl

Dom i ogród

Prąd prosto z Słońca – warto w to wejść!

fotowoltaika

Problem z pozyskiwaniem energii na Ziemi narasta. Coraz częściej zaczynamy więc sięgać po źródła energii odnawialnej. Wiąże się to z mniejszym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego oraz niższymi kosztami pozyskania prądu. Wszystko więc przemawia za tym, że to źródła energii odnawialnej, staną się naszą przyszłością. Jest to bardzo pozytywna wizja, dzięki której mamy większe szanse na przetrwanie, a nasza planeta będzie o wiele mniej zanieczyszczonym miejscem. Warto więc inwestować w takie rozwiązania. 

  1. Panele fotowoltaiczne, czyli inwestycja w przyszłość
  2. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – za i przeciw

Panele fotowoltaiczne, czyli inwestycja w przyszłość

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, z których możemy już korzystać, jest fotowoltaika. Nie wymaga ona kosmicznych nakładów, wystarczy zakupić panele słoneczne z odpowiednim osprzętem, podłączyć całość do sieci i już możemy cieszyć się własnym, całkowicie darmowym prądem. Panele takie możemy zamontować na dachu, na ścianie na balkonie, czy też zainwestować w montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi. Zwłaszcza fotowoltaika na gruncie ma sporo zwolenników oraz zwolenniczek. Nie wymaga ona ingerencji w poszycie dachu oraz łatwiej jest ustawić panele w optymalnym położeniu, montując je na ziemi. Panele fotowoltaiczne na ziemi mają też tę przewagę nad tymi montowanymi na dachu, że ich konserwacja oraz potencjalne naprawy przebiegają o wiele łatwiej. 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – za i przeciw

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie musi być osadzona na stosunkowo twardym podłożu. Z wiadomych względów odpadają więc grunty podmokłe, czy też piaszczyste. Trzeba będzie więc najpierw zamontować specjalną konstrukcję, która utrzyma panele w odpowiednim porządku, pod dobrym kątem w stosunku do słońca. Jeśli nasza instalacja nie przekracza mocy pięćdziesięciu kilowatów, to nie jest wymagane żadne specjalne zezwolenie na jej wybudowanie. Fotowoltaika na gruncie powinna stanąć tam, gdzie nie ma zanieczyszczeń w postaci dużej ilości spadających liści, czy też różnego rodzaju pyłów przemysłowych. Całość jest objęta podatkiem VAT, ale od sierpnia 2019 roku jego wysokość uległa zmniejszeniu do ośmiu procent, co jest bardzo pozytywną zmianą. Jedną z ciekawszych ofert, jeśli mamy zamiar zainteresować się bliżej tym zagadnieniem, przygotowała dla nas firma fotowoltaiczna Elektromasters. Ich stronę sieciową bez trudu znajdziemy w Internecie. Tam też na pewno uzyskamy wszelkie potrzebne informacje, a nasza inwestycja w tani prąd stanie się rzeczywistością.