Gardenportal.pl

Dom i ogród

Rodzaje kosiarek – jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Rodzaje kosiarek - sprawdź, jak dobrać odpowiedni sprzęt!

Latem jednym z najtrudniejszych zadań jest odpowiednie dbanie o zielone tereny wokół domu. Zwłaszcza regularne koszenie trawy wymaga sporego wkładu zarówno czasu, jak i wysiłku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie sprzętu do potrzeb naszego ogrodu. Jaką kosiarkę powinniśmy wybrać, aby zapewnić nienaganny wygląd trawnika? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Rodzaje kosiarek

Obecnie rynek sprzętów ogrodniczych stale się rozwija, dlatego klienci mogą korzystać z szerokiej gamy produktów. Jednym z najważniejszych kryteriów ich zróżnicowania jest źródło zasilania. Dzięki temu dobranie odpowiedniego sprzętu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych ogrodników staje się łatwiejsze.

Kosiarki spalinowe

Najbardziej popularnym wyborem wśród konsumentów są kosiarki spalinowe. Ich zaletą jest brak konieczności zasilania z prądu, przez co idealnie sprawdzają się na rozległych terenach. Zapewnia to przede wszystkim dużą swobodę pracy. Wśród tego rodzaju urządzeń wyróżniamy sprzęty pchane ręcznie jak kosiarki spalinowe Stihl oraz samobieżne, które steruje się za pomocą kierownicy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Kosiarki elektryczne

Cechują się o wiele cichszym trybem pracy i łatwością użytkowania. Ze względu na mniejszą wagęzwinniejsze, co przyśpiesza czas koszenia. Są więc idealnym wyborem dla osób posiadających średniej lub małej wielkości ogród. Korzystanie z kosiarki elektrycznej to też świetny sposób na dbanie o środowisko, ponieważ nie emitują spalin i nie zanieczyszczają powietrza. Ponadto dzięki stałemu podpięciu do prądu nie musimy obawiać się o wyładowanie akumulatora lub ciągłe dolewanie mieszanek paliwowych. Przede wszystkim najlepiej kupować kosiarki od sprawdzonych producentów, których produkty znajdziesz tutaj: https://centrum-centrum.pl/.

Kosiarki akumulatorowe

Kosiarki akumulatorowe łączą w sobie swobodę eksploatacji oraz ekologię. Użytkowanie tego typu sprzętu nie wymaga podpięcia do kabla i podobnie jak kosiarki elektryczne, nie emituje szkodliwych gazów. Dzięki temu możemy korzystać z nich zarówno w większych, jak i mniejszych ogrodach. Jest też świetnym narzędziem do koszenia między różnymi przeszkodami jak drzewa czy rabaty kwiatowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Oczywiście profesjonalne przycięcie trawnika można wykonać za pomocą praktycznie każdej kosiarki — jednak odpowiedni wybór sprzętu znacząco ułatwi pracę i ograniczy czas koszenia. Bez względu na to, czy kupujesz swoją pierwszą kosiarkę, czy myślisz nad wymianą starego urządzenia, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Powierzchnia trawnika w przypadku większych ogrodów, dobrze jest wybrać sprzęt, który nie będzie wymagał stałego podłączenia do prądu jak kosiarki spalinowe czy akumulatorowe. W przypadku mniejszych przestrzeni w zupełności wystarczy niewielka kosiarka elektryczna.
  • Regulacja wysokości koszenia możliwość dostosowania wysokości to jedna z największych zalet każdej dobrej kosiarki. Warto też zwrócić uwagę, aby regulacja była ustawiana automatycznie na wszystkich kołach w tym samym czasie.
  • Rozmiar kół im większa wielkość kół, tym łatwiej będzie się prowadzić kosiarkę. Ponadto duże koła świetnie sprawdzają się przy nieregularnym ukształtowaniu podłoża.
  • Napęd samojezdny warto zainwestować w takie urządzenie, jeśli ręczne prowadzenie kosiarki jest ponad nasze siły. Napęd samojezdny jest również użyteczny przy koszeniu dużych ogrodów. Dodatkowo niektóre modele mają możliwość dostosowania prędkości.

Eksperci zaznaczają, że równie ważny przy wyborze kosiarki jest rozmiar pojemnika na trawę, szerokość koszenia, rozruch oraz możliwość otrzymania gwarancji u sprawdzonego producenta. Dzięki temu zakupiony sprzęt będzie nie tylko skuteczny, ale również posłuży nam przez bardzo długi czas.

Artykuł partnera.