Gardenportal.pl

Dom i ogród

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

rolety w kasecie

W każdym mieszkaniu prędzej czy później zmęczeni jesteśmy nadmiarem słońca i ciepła, szczególnie latem. Chcielibyśmy odpocząć w miłym osłoniętym pomieszczeniu. Również jeśli mieszkamy na osiedlu, gdzie mieszkania są blisko i sąsiad mógłby zobaczyć zbyt wiele z naszego prywatnego życia, i chcielibyśmy w dyskretny sposób odgrodzić się od wścibskich oczu. Wieczorem zaś chętnie byśmy zasłonili naszą intymność, natomiast rano dłużej pospali w przyciemnionym jeszcze mroku.

Z pomocą przybywa do nas coraz to nowsza technika. Dlatego w zależności od potrzeb klienta mamy wybór przeróżnych rolet i żaluzji. Korzystając z wieloletnich doświadczeń użytkowników przedstawię tu nowe trendy oraz jak się sprawdzają w praktyce.

Co wybrać – rolety czy żaluzje?

Żaluzje montowane od wewnętrznej strony mieszkania na otwierającej się ramie okna, lub na ścianie, kryjąc cały otwór okienny. Mogą być aluminiowe, drewniane lub bambusowe. Wyglądają bardzo efektownie. Drewniane przypominają bardzo modne dziś lamele ścienne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że umocowane są na żyłkach, trzeba je podciągać i opuszczać, a więc nierzadko mechanizmy się psują, urywają i wymagają naprawy. Dodatkowo poziome żaluzje są narażone na osiadanie kurzu i niezbyt wygodne czyszczenie. Pionowe natomiast wyglądają elegancko, ale przy większych podmuchach wiatru lub podczas wietrzenia pomieszczeń plątają się paski. Jeśli wybierasz ponad wszystko efekt wizualny – wybierz zatem żaluzje.

Rolety montujemy w podobnie jak żaluzje i pełnią te same funkcje. Jednak jesteśmy za wyborem rolet z kilku powodów. Są dyskretne, estetyczne, nie rzucają się w oczy, wystarczają bez naprawy na dłużej. Można je całkowicie zwinąć w roletę i są niewidoczne. Dodatkowo możemy dobrać kolor i wzór materiału według naszych potrzeb. Nawet białe mające w środku gumę całkowicie osłaniają nam wpadające światło tworząc ciemność. Można je również wykorzystać jako ekran. Nowością są rolety w kasecie. Chronią one przed uszkodzeniem oraz brudem i kurzem doskonale osłaniając materiał. Bardzo efektowne ostatnio na rynku pojawiły się rolety kasetowe dzień noc. Z zewnątrz budynku wyglądają modnie i estetycznie. Można je ustawiać tak, by światło wpadało do naszych pomieszczeń w ilości jakiej chcemy.

Rolety kasetowe dzień – noc mają dwa rodzaje materiału łączonego ze sobą poziomo. Ciemny i jednocześnie grubszy lub bardzo cienki z przezroczystym materiałem. Kiedy lekko zawieje podczas wietrzenia, to materiał, który nie jest niestety sztywny, wyskakuje z prowadnic i efekt estetyczny nie jest taki jak klient by oczekiwał. Dlatego analizując za i przeciw trzeba przemyśleć na czym nam zależy najbardziej. Czy ważna jest estetyka, czy naszym priorytetem jest wygoda, bezinwazyjność i prostota. Jednak najważniejszy jest fakt, aby nasze żaluzje lub rolety były schowane w kasecie co przedłuży ich żywotność.