Gardenportal.pl

Dom i ogród

Tanie i trwałe meble ze sklejki

meble ze sklejki

Sklejka jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Używa się jej do produkcji mebli domowych oraz biurowych, a także w budownictwie, oraz do produkcji opakowań. Ze względu na jej wytrzymałość oraz uniwersalność może odgrywać rolę budulca, jak również półproduktu. Trwałość oraz doskonała jakość są zasługą wykorzystania najwyższej klasy produktów. Sklejki są materiałem drewnopochodnym, wytwarza się je najczęściej z sosny, brzozy, olchy, buku oraz drzew egzotycznych. 

Z czego składa się sklejka?

Sklejka składa się z warstw forniru, które są klejone pod naciskiem pary. Fornir to nic innego jak cienkie płaty drewna, najczęściej olchy, brzozy oraz sosny. Wpływ tych materiałów sprawia, że sklejka jest elastyczna i można ją formować na wiele różnych sposobów, uzyskując unikatowe kształty mebli. Można ją wykorzystać w każdym wnętrzu. Za wysoką jakość materiału nie odpowiada jedynie drewno, a także klej, który łączy płaty drewna w sklejkę. Wyróżniamy dwa rodzaje kleju: wodoszczelny oraz suchotrwały. Jak sama nazwa wskazuje, klej wodoszczelny powinno się stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Jego zaletą jest szybkie schnięcie oraz wyrównywanie powierzchni. Za to klej suchotrwały przeznaczony jest do pomieszczeń z mniejszym stopniem wilgotności. 

Aranżacja wnętrz przy użyciu sklejki

Początkowo sklejka była uważana jedynie za materiał budowlany. Popularyzacja tego tworzywa wywołała przełom w branży budowlanej, a także na rynku aranżacji wnętrz. Było to wywołane zachwytem wnętrzami industrialnymi, a także wzornictwem skandynawskim. Dokładniej poznano jej trzy, najważniejsze właściwości: efektowność, praktyczność oraz uniwersalność. Zaczęto wykorzystywać ją w każdym wnętrzu, w mniejszej lub większej części. Stosując ją jako półprodukt, można przekształcić stary, nieatrakcyjny mebel w industrialny, nowoczesny sprzęt. Przykładem wykorzystania tworzywa jako budulca jest zbudowanie domku dla lalek, czy stolika kawowego. Dzięki innowacyjności materiału można wytworzyć takie meble jak: 

  • szafki kuchenne
  • półki dekoracyjne
  • schody
  • podesty
  • drewniane elementy dekoracyjne
  • drewniane organizery
  • toaletkę w stylu skandynawskim
  • unowocześnione szafki oraz regały

Czym malować sklejkę?

Jak najbardziej można wykorzystywać ją bez nadawania koloru. W takim przypadku należy zastosować lakier arylowy, który zwiększy odporność drewna na uszkodzenia. Jednak w pomieszczeniach skandynawskich zmiana koloru może zdecydowanie lepiej komponować się z wnętrzem. W takim wypadku najlepiej użyć bejcy do drewna. 

Zakup sklejki wysokiej jakości można przeprowadzić pod adresem https://artekon.pl/materialy-plytowe/sklejka/