Gardenportal.pl

Dom i ogród

Rośliny skalne wieloletnie – jakie wybrać?

rosliny-skalne-wieloletnie

Piękny ogród jest marzeniem każdego posiadacza domku jednorodzinnego. Często jednak nie mamy czasu na opiekę nad ogrodem. Szukasz prostych w utrzymaniu roślin? Zależy Ci na łatwiej pielęgnacji i efektownym rezultacie? Postaw na rośliny skalne wieloletnie!

Dlaczego warto wybrać skalniaki do ogrodu?

Rośliny skalne wieloletnie pozwalają na stworzenie atrakcyjnych wizualnie kompozycji. Doskonale sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach ogrodowych. Jednocześnie odznaczają się relatywnie prostą pielęgnacją, dzięki czemu fantastycznie odnajdą się w domach osób, które nie przepadają za zbyt wymagającymi pracami ogrodowymi. Najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia tzw. skalniaków, czyli górskich aranżacji opartych na głazach i wieloletnich bylinach. Wiele osób decyduje się przy tym na wzbogacenie projektu kwiatami kwitnącymi.

Chcesz stworzyć przydomowy skalniak? Pamiętaj o wybraniu odpowiednich kamieni, które będą stanowić swoistą bazę. Najlepiej sięgać po ostre skałki o surowym wyglądzie, przywodzącym na myśl górski krajobraz. Wiele osób kieruje się w stronę bazaltu, granitu oraz piaskowca. Ostateczny wybór zależeć będzie jednak przede wszystkim od ogólnego projektu przestrzeni wypoczynkowej. Spójność stylistyczna pozwoli na stworzenie doskonałej strefy relaksu dla całej rodziny.

Jak wybrać rośliny skalne wieloletnie?

Chcesz wybrać rośliny na skalniak? Wieloletnie byliny powinny być dopasowane do posiadanych warunków glebowych i klimatycznych. Ciekawym rozwiązaniem będą gatunki odporne na suszę oraz mróz. Uwzględnij także ostateczną wielkość i rozmiary wybranych bylin. Zanim przystąpisz do zakupów roślin, stwórz projekt całego skalniaka. Rośliny powinny dobrze komponować się z wybranymi kamieniami i innymi elementami aranżacji. Jeśli chcesz wzbogacić ogród, możesz zdecydować się na dodatkowe założenie oczka wodnego lub wodospadu.

W żadnej kompozycji nie powinno zabraknąć niskich bylin. Wśród najpopularniejszych gatunków możemy wymienić rojnik ogrodowy o charakterystycznych trójkątnych liściach. Najczęściej osiągają one niewielkie wymiary, rozrastając się głównie wszerz. Na uwagę zasługują kwiaty, które powinniśmy znaleźć wiosną i latem. Same liście odznaczają się różnorodną kolorystyką w zależności od wybranego gatunku. Możesz zdecydować się na zakup sadzonek w zielonym, bordowym oraz różowym kolorze. Bylina lubi suche warunki i nie wymaga nawożenia, stanowiąc świetne rozwiązanie dla zapracowanych.

Rośliny na skalniak wieloletnie – jakie byliny się sprawdzą?

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć krzewów i drzew iglastych. Najlepiej zasadzić je z tyłu. W ten sposób staną się doskonałym tłem dla pozostałej części aranżacji. Sprawdzonym wyborem będą odmiany karłowate i wolno rosnące. W tym celu świetnie sprawdzi się karłowata kosodrzewina oraz jałowce. Ciekawą alternatywą będzie również jodła koreańska – wyróżnia się ozdobnymi filetowo-niebieskimi szyszkami.

Warto wybrać jednocześnie liściaste rośliny skalniakowe wieloletnie. W tej roli świetnie spiszą się dekoracyjne krzewy, takie jak irga, należąca do rodziny różowatych. W skalniakach najlepiej mieszczą się odmiany płożące. Najczęściej mają postać sztywnych pędów, gęsto pokrytych pojedynczymi liśćmi. Część gatunków pozostaje zielona przez całą zimę. Ciekawym wyborem będzie także tawuła japońska. Ta szybko rosnąca roślina wyróżnia się liśćmi zmieniającymi kolor w zależności od pory roku.

Jakie kwiaty całoroczne wybrać na skalniak?

Jakie kwiaty na skalniak wieloletnie sprawdzą się w Twoim ogrodzie? Najlepiej wybierz kilka różnych gatunków, kwitnących w różnych momentach. W ten sposób będziesz cieszyć się pięknym kwietnikiem przez cały rok. Szukasz roślin kwitnących wiosną? Postaw na floks szydlasty występujący w różnych wariantach kolorystycznych – od czerwonego do niebieskiego. Możesz wybrać również bergenię. Całoroczna bylina wyróżnia się intensywnym kolorem i skórzastymi liśćmi. Ogromny wybór gatunków sprawia, że rośliny skalne wieloletnie to doskonały wybór do każdego ogrodu.