Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak zrobić skalniak? Poradnik

jak-zrobic-ladny-skalniak

Skalniak to ciesząca się dużym zainteresowaniem kompozycja ogrodowa, która przywodzi na myśl krajobraz górski. Stanowi ciekawe połączenie prostych w pielęgnacji roślin ozdobnych – najczęściej bylin wieloletnich oraz innych elementów dekoracyjnych. Z reguły do ich przygotowania wykorzystywane są skały i kamienie. Podpowiadamy, jak zrobić skalniak w przydomowym ogrodzie!

Czym są skalniaki?

Skalniakiem nazywamy kompozycję ogrodową składającą się ze skał, głazów, kamieni oraz niskich roślin. Inspirowana jest naturalnie występującymi w górach krajobrazami, przywodząc na myśl – w najlepszych swoich realizacjach rzecz jasna… – połacie alpejskich łąk. Najczęściej do ich przygotowania wykorzystuje się wieloletnie byliny, niskie krzewy oraz drzewka ozdobne, które odznaczają się ponadprzeciętną odpornością na warunki klimatyczne oraz niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Dzięki prostej uprawie sprawdzają się w ogrodach osób niemających czasu na przeprowadzanie skomplikowanych prac ogrodowych.

Ogromną zaletą skalniaków są przy tym niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jeśli zależy Ci na całorocznej dekoracji, postaw na połączenie roślin, które kwitną w różnych momentach roku. Wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi odznaczają się gatunki naturalnie występujące w górach. Szarotka alpejska, rojnik murowy oraz rozchodnik pozwolą stworzyć niesamowitą dekorację zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego ogrodu. Skalniaki to uniwersalne ozdoby, które sprawdzą się w każdej stylistyce.

Jak zrobić skalniak z kamieni?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić skalniak z kamieni polnych. W pierwszej kolejności wybierz odpowiednie miejsce. Najlepiej sprawdzi się dobrze nasłoneczniona południowa część ogrodu, osłonięta od wiatru. Warto pamiętać jednak o tym, iż istnieje wiele różnych odmian roślin, które możesz wykorzystać w swojej kompozycji. Dzięki temu bez trudu znajdziesz gatunki odporne na chłód, cień oraz wiatr.

Aby stworzyć skalniak z kamieni polnych, rozpocznij prace od zaplanowania obrysu i rozrysowania planu. Pamiętaj, że chaotyczne działanie może doprowadzić do powstania nieatrakcyjnej wizualnie kompozycji – ten etap jest bardzo ważny. Następnym krokiem będzie przygotowanie wykopu na głębokość łopaty. Jego brzegi należy nieregularnie wyłożyć warstwami kamieni. Szczeliny wypełnij ziemią ogrodową wymieszaną z torfem. Kamienie polne o nieregularnych kształtach doskonale sprawdzą się w kompozycjach miłośników naturalnych aranżacji. Jeśli przygotowujesz skalniak w dalszych częściach ogrodu, nie zapomnij o przygotowaniu ścieżki wyłożonej żwirem lub kostką brukową.

Jak zrobić skalniak z opon?

Nie wiesz, jak zrobić mały skalniak? Postaw na oryginalne rozwiązania aranżacyjne! Ciekawym wzbogaceniem projektu mogą okazać się stare opony, które doskonale sprawdzą się jako alternatywa dla tradycyjnych kamieni. Staną się wyjątkową doniczką, którą wykonasz samodzielnie w domu. Pierwszym krokiem zakładania kompozycji będzie przygotowanie terenu. Zacznij od wypielenia chwastów oraz wyłożenia wybranego terenu agrowłókniną.

Następnym etapem pracy jest pomalowanie opony. W minimalistycznych założeniach świetnie sprawdzi się kolor czarny lub jeden z odcieni szarości. Tak przygotowaną doniczkę wystarczy umieścić w wybranym wcześniej miejscu i zasypać ziemią. Jak zrobić skalniak pod drzewem? Ostatnim krokiem będzie zasadzenie Twoich ulubionych roślin.

Jak zrobić skalniak z wodospadem?

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także założenia z wodospadem. Jak zrobić skalniak na skarpie? W zależności od ukształtowania terenu możesz wykorzystać naturalnie występujące nierówności i wzniesienia lub stworzyć niewielki pagórek. Najważniejszym elementem założenia będzie kaskada wodna spływająca z góry do oczka wodnego przez kolejne stopnie. Jak zrobić ładny skalniak? Podczas budowania skalistego wzniesienia konieczne jest rozpoczęcie od dołu i układanie następnych, wyżej położonych warstw. Pamiętaj przy tym, aby pozostawiać wolne przestrzenie, które wykorzystasz do zasadzenia swoich ulubionych roślin górskich.