Gardenportal.pl

Dom i ogród

Trendy 2021, czyli jakie lampy ścienne są modne w tym roku?

lampy ścienne

Postanowiliście, że na wiosnę wyremontujecie mieszkanie albo chociaż wymienicie oświetlenie dodatkowe? Właśnie dla Was przyglądamy się aktualnym trendom wnętrzarskim i sprawdzamy, jakie lampy ścienne są modne w 2021 roku (i jakie nie staną się wkrótce passé).

Oświetlenie dodatkowe stanowi ważny element użytkowy i dekoracyjny mieszkania. Lampy ścienne pełnią nie tylko oczywistą funkcję praktyczną. Ich rolą jest także podkreślenie charakteru wystroju, wyeksponowanie uroku dekoracji ściennych, zbudowanie pożądanej atmosfery, wydzielenie stref funkcjonalnych, zapewnienie ergonomii czytania, pracy i nauki, optyczne poprawienie proporcji pokoju czy zwiększenie atrakcyjności aranżacji, w tym ukrycie wad. Z każdym, kolejnym sezonem na rynku pojawiają się coraz to bardziej nietypowe lampy na ścianę. Są one coraz lepiej dopracowane pod względem estetycznym i technologicznym oraz coraz precyzyjniej dopasowane do zróżnicowanych stylów aranżacyjnych. Jakie oświetlenie ścienne powinno znaleźć się w Waszych modnych mieszkaniach wiosną 2021?

Lampy ścienne w stylu boho, eco, wabi sabi i scandi chic

W 2021 roku w projektach wnętrz królują style aranżacyjne bazujące na naturalnych akcentach. Mieszkania urządza się zgodnie z nurtami eco, boho, wabi sabi czy scandi chic. Powrót do natury czasem ma charakter totalny, ale znacznie częściej znajduje odbicie tylko w pojedynczych elementach wyposażenia, kolorach, dekoracjach czy fakturach. Oczywiście modną naturę zaprosicie do wnętrz poprzez odpowiednio dobrane oświetlenie ścienne. Warto postawić na modele z kloszami z drewna, rattanu, wikliny, bambusa, wysokiej jakości materiału drewnopodobnego, surowego kamienia lub kolorowego lastryko, barwionego szkła czy chłodnego metalu. Nie bójcie się oznak upływającego czasu, czyli widocznych pęknięć, zadrapań czy spłowiałych elementów. Lampy stare, nieperfekcyjne, nadszarpnięte zębem czasu, ale wykonane z naturalnych surowców, są obecnie najbardziej pożądane.

Soczyście kolorowe, nietypowe lampy ścienne

W tym roku Instytut Pantone dość niespodziewanie wyłonił nie jednego, ale dwóch „zwycięzców”: ponadczasową, stonowaną szarość Ultimate Gray oraz słoneczny odcień żółtego Illuminating. Wybierając lampy ścienne, warto pójść właśnie w szarości i żółcie oraz w inne, nietypowe odcienie popularnych kolorów: musztardę, śliwkę, koral, butelkową zieleń, pudrowy róż, miętę, indygo, turkus czy oranż. Tak wyraziste barwy powinny jednak łączyć się z łagodnymi, prostymi, minimalistycznymi formami.

Świecące kule na ścianie – wielki powrót mody na krągłości

Dominujące w ostatnich sezonach ostre, geometryczne linie i surowe, industrialne formy powoli oddają koronę bardziej łagodnym, harmonijnym, eleganckim i ponadczasowym wzorom. W segmencie nowoczesnych lamp ściennych coraz częściej pojawiają się projekty oparte na łukach, okręgach, kulach, kołach i elipsach. Hitem 2021 są modele z dużymi, kulistymi kloszami, wykonanymi z transparentnego lub mlecznobiałego szkła. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy sięgniecie po aktualne trendy oświetleniowe, aranżując wiosenne wnętrza.