Gardenportal.pl

Dom i ogród

W jaki sposób wykończyć próg między pomieszczeniami listwami wykończeniowymi do płytek?

listwy do glazury

Wybór odpowiedniego materiału na posadzkę zazwyczaj nie jest łatwy, ponieważ musimy zagwarantować sobie zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Dodatkowo zawsze chcemy, by podłoga jak najdłużej przetrwała w nienaruszonym stanie, dlatego warto zastosować odpowiednie zabezpieczenia. Jednym z bardziej problematycznych miejsc jest próg. Do jego wykończenia możemy użyć specjalnych listew. Jakie wybrać?

Jaką listwę progową wybrać?

Pod względem doboru listwy na próg mamy dość szerokie możliwości, ponieważ te są wykonywane z naprawdę różnych materiałów. Popularne są warianty plastikowe, głównie ze względu na niską cenę oraz szeroki wachlarz kolorystyczny. Niestety w przypadku PCV musimy liczyć się z tym, że, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, listwa może zacząć pękać. Łatwo ulega także zarysowaniom, przez co bardzo szybko może się okazać, że musimy ją wymienić.

Ciekawszą i z pewnością solidniejszą alternatywą są listwy progowe wykonane z metalu. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taki element będzie pasował wyłącznie do aranżacji w stylu nowoczesnym czy industrialnym, to jednak wbrew pozorom metalowa listwa wykończeniowa jest niezwykle uniwersalna. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modeli ze stali nierdzewnej bądź z aluminium – takie możemy znaleźć na stronie https://listwy.online/listwy-wykonczeniowe-do-plytek/. Oba te materiały charakteryzują się ogromną wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że będą odpowiednie również na zewnątrz. Takie listwy nie korodują, nie ulegają odkształceniom i są odporne na zarysowania, dzięki czemu na dłużej zachowują ładny wygląd. W zależności od potrzeb i preferencji, w przypadku stali nierdzewnej możemy wybierać między wersją szczotkowaną a polerowaną. Z kolei aluminium może być anodowane na oliwkowo, złoto lub srebrno, co daje wyjątkowo estetyczny efekt.

Dlaczego zastosowanie listew progowych jest ważne?

Bez względu na to, czy na naszą podłogę powędrowały panele, płytki czy może naturalne drewno, przed ostatecznym montażem konieczne jest wykonanie tzw. szczelin dylatacyjnych. Dzięki nim unikniemy pękania podkładu, co mogłoby sprawić, że pod wpływem obciążeń i dużego ruchu posadzka zaczęłaby pękać. Dylatację wykonuje się również w progu, szczególnie gdy dwa przylegające do siebie pomieszczenia są wykończone w inny sposób.

Niestety szczelina dylatacyjna progowa nie wygląda zbyt estetycznie, na dodatek może znacząco utrudnić sprzątanie. Kurz oraz wszelkie inne zanieczyszczenia będą się do niej przedostawać, co szczególnie dla alergików może okazać się uciążliwe. Na dodatek, zwłaszcza wtedy, gdy w progu stykają się dwa różne materiały – np. płytki ceramiczne oraz panele – różnica wysokości między nimi może stwarzać zagrożenie dla domowników. Biegające dzieci czy też przechodzące osoby starsze mogą się potknąć i upaść.

Dlatego właśnie listwa progowa jest niezbędna, by nie tylko zachować estetykę całej aranżacji, ale też by przedłużyć trwałość posadzki i zarazem zapewnić mieszkańcom niezbędne bezpieczeństwo. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, zyskamy naprawdę stylowy i zarazem funkcjonalny dodatek do dowolnego wnętrza.