Gardenportal.pl

Dom i ogród

Wymiennik c.w.u. – co należy wiedzieć?

ciepła woda

Wymienniki CWU – czyli wymienniki ciepłej wody użytkowej – są nieodłącznym elementem wielu systemów grzewczych. Jak działają i jakie są ich rodzaje?

Wymienniki ciepłej wody użytkowej – sposób działania

Wymiennik c.w.u. jest stosowany w instalacji ciepłej wody grzewczej. Zasadniczo nadają się do różnego typu jej ogrzewania (np. za pomocą gazu, kolektorów, pieców elektrycznych i innych). Ich zadaniem jest przekazanie energii cieplnej wodzie użytkowej, którą posiada wpierw woda kotłowa. Można to porównać do włożenia metalowego kubka z zimną wodą do miski z ciepłą – po jakimś czasie woda w kubku zmieni temperaturę. Ważną kwestią związaną z wymiennikami c.w.u. są straty ciepła – im urządzenie jest lepiej zaizolowane tym straty energii, są niższe a nasz portfel zasobniejszy. 

Czym różnią się między sobą wymienniki ciepłej wody użytkowej?

Poniżej przedstawiamy wybrane aspekty różnic pomiędzy wymiennikami ciepłej wody użytkowej. Pierwszą jest orientacja wymiennika. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o to, jak będzie on montowany w mieszkaniu – gdzie znajdzie się dla niego miejsce. Mamy do wyboru:

  • pionowe wymienniki c.w.u.
  • poziome wymienniki c.w.u.

Kolejnym elementem, który musimy koniecznie sprawdzić, to wydajność wymiennika. Producenci podają, ile litrów pojemności posiada wymiennik. Co logiczne – im więcej, tym jest bardziej wydajny, jednak to, jak szybko będzie ogrzewana woda, możemy dostosować także w inny sposób. Część wymienników ciepłej wody użytkowej posiada dwie lub trzy wężownice. One to z powodu zasad fizyki nie mogą być nieskończenie długie (tracenie energii przy jej oddawaniu). Dwie lub trzy wężownice są świetnym rozwiązaniem, gdy mamy więcej niż jedno ze źródeł ciepła, które może ogrzewać nam wodę użytkową. Przykładowo w domu posiadamy kominek, piec gazowy i kolektory słoneczne. Z powodu wężownic, wymienniki możemy podzielić na

  • wymienniki c.w.u. z jedną wężownicą
  • wymienniki c.w.u. z dwoma wężownicami
  • wymienniki c.w.u. z trzema wężownicami
  • wymienniki c.w.u. bez wężownicy

Istnieją także specjalne wersje wymienników dla pomp ciepła.

Wymiennik c.w.u. – jak wybrać dobrze?

Jak już wspomnieliśmy – przy wybieraniu wymiennika ciepłej wody użytkowej bardzo ważne jest odpowiednie dobranie jego pojemności do naszych potrzeb. Poza tym przed zakupem musimy się zastanowić nad miejscem, w którym chcemy zamontować wymiennik oraz nad ogólnym kształtem i zadaniami instalacji grzewczej – czy nie opłaci nam się np. wybrania wersji z dwoma wężownicami, jeśli posiadamy dwa źródła ciepła.