Gardenportal.pl

Dom i ogród

Farba do mebli ogrodowych drewnianych – jak wybrać tą najlepszą?

Farba do mebli ogrodowych – malowanie drewnianego stołu

Drewniane meble ogrodowe z całą pewnością mają swój urok. Dzięki wykorzystaniu naturalnego materiału świetnie komponują się z zielonym otoczeniem. Mogą Ci też towarzyszyć przez wiele lat, pod warunkiem ich odpowiedniej pielęgnacji. Właściwa farba do mebli ogrodowych pomoże Ci je zachować w doskonałym stanie przez długi czas, zabezpieczając powierzchnię i dbając o jej estetykę. Dowiedz się, jak ją wybrać.

Malowanie mebli ogrodowych drewnianych – dlaczego warto?

Malowanie mebli ogrodowych drewnianych to jeden z najlepszych i najłatwiejszych sposobów na ich odrestaurowanie. Warstwa świeżej farby przykryje wiele niedoskonałości i nada elementom zupełnie nowy wygląd. Dzięki szerokiej palecie dostępnych farb możesz również zmienić styl swoich mebli. Jednocześnie dobrze dobrana farba do mebli ogrodowych drewnianych zabezpieczy ich powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi. Trzeba bowiem pamiętać, że drewno jest wrażliwe na wilgoć oraz zmiany temperatury. Dlatego najlepszym pomysłem jest użycie produktu, który będzie nie tylko spełniać walory dekoracyjne, ale również stworzy powłokę ochronną.

Najlepsza farba do mebli ogrodowych, czyli jaka?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, które nadają się do malowania mebli ogrodowych z drewna. Można użyć również bejcy albo lakierobejcy. Wybór idealnego produktu zależy po części od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Niektóre tworzą grube i równe powłoki, inne ładnie podkreślają rysunek słojów. Można też znaleźć preparaty zarówno o matowym, jak i o błyszczącym wykończeniu.

Należy jednak również zwracać uwagę na właściwości. Najlepsza farba do mebli ogrodowych będzie:

 • trwała,
 • odporna na działanie warunków atmosferycznych,
 • odporna na uszkodzenia mechaniczne,
 • tworzyć na powierzchni drewna warstwę ochronną,
 • dobrze się rozprowadzać,
 • mieć pożądany poziom krycia i rodzaj wykończenia,
 • szybko wysychać.

Dzięki temu samodzielne malowanie będzie łatwe, a efekt na pewno Cię nie rozczaruje. Dokładnie sprawdzaj więc właściwości farby przed zakupem.

Farba do mebli ogrodowych – malowanie drewnianego stołu

– Malowanie mebli ogrodowych drewnianych przy użyciu odpowiedniego preparatu daje świetny efekt i jest łatwe. Należy jednak się upewnić, że wybrana farba do mebli ogrodowych jest odporna na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a także przystosowana do współpracy z drewnem – tylko wówczas rezultaty będą trwałe.

Poznaj bardy do malowania drewna od POLIFARB: https://polifarb.lodz.pl/pl/11825-drewno 

Jaka farba do mebli ogrodowych?

Zastanawiając się, jaka farba do mebli ogrodowych będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę jej rodzaj. W zależności od składu i formuły będzie ona mieć różne właściwości. Jakie rodzaje farb nadają się do malowania mebli ogrodowych z drewna?

 • Farba akrylowa to jeden z popularniejszych typów. Jest bardzo wygodna w użytkowaniu, bezzapachowa, nietoksyczna i szybko wysycha. Nie jest jednak szczególnie trwała, przez co nadaje się głównie do malowania mebli używanych we wnętrzach.
 • Farba olejna to produkt mocno kryjący, bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Dobrze się rozprowadza, ale wydziela szkodliwe opary, dlatego podczas malowania należy używać odzieży ochronnej. Usuwanie starych powłok olejnych jest bardzo trudne, a wybór kolorów tego typu farb często jest ograniczony.
 • Farba alkidowa jest bardzo trwała i odporna na czynniki atmosferyczne. Tworzy błyszczącą, gładką powierzchnię. Również zawiera jednak szkodliwe substancje i bardzo długo schnie.
 • Farba chlorokauczukowa świetnie kryje i tworzy gładką, estetyczną powierzchnię o wybranym wykończeniu. Zapewnia trwałą ochronę przed korozją i jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne.
 • Farba poliwinylowa również bardzo dobrze zabezpiecza przed korozją, a jednocześnie ma właściwości dekoracyjne. Występuje w różnych wariantach wykończenia i wielu kolorach, szybko schnie i jest kryjąca.
 • Farba wodorozcieńczalna to farba o bardzo szerokim przeznaczeniu, ale i skład takiej farby może być różny. Ważne jest to, że rozcieńczalnikiem dla takich farb jest woda, wówczas  farba jest przyjazna dla środowiska i nie wydziela szkodliwego dla człowieka zapachu.

Możliwości są szerokie. Dlatego zawsze sprawdzaj dokładne właściwości i przeznaczenie farby, a w razie potrzeby zasięgnij porady fachowca!