Gardenportal.pl

Dom i ogród

Żywotność pomp ciepła – sprawdź, co zrobić, aby urządzenie działało sprawnie przez wiele lat

Żywotność powietrznej pompy ciepła może wynosić nawet 30 lat

O to, ile lat wytrzymuje pompa ciepła, a także, jakie czynniki mają wpływ na jej wydajność oraz żywotność pytają inwestorzy jeszcze nie w pełni przekonani do tej technologii. W artykule wraz z ekspertem marki Vaillant staramy się odpowiedzieć na te pytania oraz mówimy, co należy robić, aby pompa ciepła posłużyła na długie lata. Podajemy za przykład pompy ciepła wysokiej jakości marki Vaillant, które zapewnią wieloletnie, bezawaryjne działanie.

Z tekstu dowiesz się:

  • ile lat wytrzymuje pompa ciepła,
  • dlaczego żywotność pompy ciepła ustala się na podstawie żywotności sprężarki,
  • od czego zależy żywotność pomp ciepła.

Żywotność pompy ciepła – ile wynosi w wysokich jakościowo urządzeniach?

Pompy ciepła są złożonymi urządzeniami składającymi się z wielu elementów. Niektóre z nich mają podaną żywotność określoną w ilości załączeń lub godzin pracy. Producenci sprężarek często podają wartości w okolicy 170 tysięcy włączeń oraz około 80 tysięcy godzin pracy, co pokrywa się z doświadczeniami marki Vaillant. Pompy ciepła marki Vaillant są budowane z najlepszych dostępnych na rynku komponentów, a co za tym idzie – także najtrwalszych. W portfolio firmy znajdują się urządzenia, które pracują już ponad 15 lat i nie ma z nimi żadnych problemów, a inwestorzy nie planują ich wymiany.

Często możemy spotkać się z wartością żywotności około 20-30 lat i oczywiście są to bardzo realne wartości. Po tym czasie najczęściej zmienia się technologia ogrzewania i chłodzenia budynku, w związku z czym na rynku pojawiają się nowe urządzenia, które są tańsze w eksploatacji i mocno podnoszą komfort użytkownika.

Żywotność pomp ciepła a sprężarka i serwis urządzenia

Mówiąc o żywotności pompy ciepła, najczęściej mamy na myśli żywotność sprężarki, która jest sercem urządzenia. Wynika to z tego, że koszt naprawy i wymiany tego podzespołu jest największy. Warto jednak pamiętać, że firma Vaillant posiada doświadczony serwis, który zajmie się każdą naprawą, dzięki czemu po wystąpieniu problemu nie trzeba od razu kupować całej nowej pompy ciepła.

W trakcie działania urządzenia mogą zdarzyć się drobne awarie, które nie wynikają z winy produktu, jak np. dostanie się gryzonia do elektroniki urządzenia. W takich sytuacjach serwis Vaillant również przyjdzie z pomocą. Wszystkie części zamienne przechowywane są przez 30 lat od czasu wycofania produktu ze sprzedaży. Przez ten okres technologia prawdopodobnie zmieni się tak znacząco, że lepszym rozwiązaniem będzie wymiana niż naprawa urządzenia.

Wysoka żywotność pompy ciepła aroTHERM plus
Pompa ciepła Vaillant aroTHERM plus

Na ten moment urządzeniem, które będzie trudno zastąpić, jest pompa aroTHERM plus. Została ona wyposażona w naturalny, bezpieczny dla środowiska czynnik chłodniczy, a także posiada wszystkie funkcje zapewniające najwyższy komfort. Wybierając ten model, mamy pewność, że inwestujemy na lata, ponieważ urządzenie spełnia wszystkie normy środowiskowe w prostej bezawaryjnej technologii monoblok.

Od czego zależy żywotność pompy ciepła?

Wiesz już, jaka jest żywotność pompy ciepła dobrej jakości. Jeśli jednak zastanawiasz się, od czego zależy to, ile lat wytrzymuje pompa ciepła, przygotowaliśmy listę kilku najważniejszych czynników.

1. Dobór urządzenia oraz jego komponentów

Tylko odpowiednio dobrane urządzenie będzie mogło pracować przez wiele lat niezawodnie. Dobrze dobrana pompa ciepła, umożliwia swobodną pracę sprężarki w zdrowych dla niej cyklach, bez zbędnej eksploatacji tego komponentu. 80 tysięcy godzin pracy, o których mówiliśmy, powinno wystarczyć na około 25 lat, jeśli pompa będzie dobrze dobrana i nie będzie przekraczać 3000 godzin pracy w ciągu roku.

Oprócz samego doboru urządzenia ważny jest również dobór pozostałych komponentów, takich jak np. bufor czy zasobnik ciepłej wody. Pompy ciepła posiadają obecnie kilka technologii, m.in.:

  • split, monoblok,
  • on/off,
  • praca z inwerterem,
  • powietrzne, gruntowe itp.

Analizując te wszystkie elementy, musimy zbudować układ, który umożliwi pompie długą żywotność. Układ to również instalacja i jej stan. Dobry stan instalacji, odpowiednia jakość czynnika wzbogacona o chemiczne uszlachetniacze wydłuży żywotność urządzenia. Pompa ciepła wyposażona jest w filtr wody, więc jeśli mówimy o żywotności całego urządzenia, musimy zwrócić uwagę na żywotność filtra, pompy obiegowej czy wymiennika, który może się zanieczyścić w niezadbanej instalacji. Wszystkie nieszczelności w instalacji prowadzą do ponownego napełniania jej, czyli dostarczania dodatkowej ilości tlenu i innych związków chemicznych, które przyspieszają proces starzenia się produktu.

2. Prawidłowy montaż urządzenia

Niewypoziomowanie jednostki zewnętrznej może nie tylko powodować głośną pracę, ale również zmniejszyć żywotność sprężarki. Słabo wykonane kielichowanie może powodować rozszczelnienie układu, co prowadzi do stanu awarii urządzenia, a w późniejszym etapie może prowadzić do jego uszkodzenia. Pamiętajmy, aby korzystać z usług wykwalifikowanych firm instalacyjnych, ponieważ nawet drobne szczegóły mogą skrócić żywotność urządzenia.  Podwójna weryfikacja poprzez montaż przez firmę montażową oraz wykonanie pierwszego uruchomienia przez firmy, które ma do tego stosowane uprawnienia pomaga zminimalizować ilość błędów montażowych.

Żywotność pompy ciepła zależy m.in. montażu urządzenia
Montaż pompy ciepła Vaillant aroTHERM plus

3. Środowisko pracy

Trudnym środowiskiem dla jednostki zewnętrznej mogą być zakłady przemysłowe czy myjnie samochodowe. Generują one duże zawilgocenie w połączeniu z zanieczyszczeniem powietrza, z którego pobierana jest energia, co może skrócić żywotność parownika. Również zbyt długi czas eksploatacji, np. 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku bez przerwy, może spowodować skrócenie czasu pracy. W standardowych warunkach dobrze dobrana pompa pracuję około 2000-3000 godzin w ciągu jednego sezonu i wartości żywotności przekraczające 25 lat podawane są dla takiej liczby godzin pracy.

4. Jakość wykonania urządzenia

Pompy ciepła aroTHERM marki Vaillant są produkowane w Niemczech, gdzie każda sztuka jest testowana, tak aby z linii produkcyjnej wychodziło urządzenie kompletne i przystosowane do pracy w najcięższych warunkach. To nie tylko miejsce montażu, ale również produkcji komponentów hi-tech. Dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości komponentów żywotności pompy ciepła rośnie.

Każde urządzenie grzewcze wymaga przeglądu, który pozwala stwierdzić, czy pompa działa poprawianie oraz czy jej żywotności nie zagrażają jakieś elementy zewnętrzne. Pamiętajmy, że tylko systematycznie kontrolowane urządzenie będzie pracowało niezawodnie i przez wiele lat.

Artykuł partnera.