Gardenportal.pl

Dom i ogród

3 prace ogrodowe, o których nie możesz zapomnieć wiosną

3 prace ogrodowe, o których nie możesz zapomnieć wiosną

Wiosna w pełnej krasie, już niedługo przywita nas lato. Roślinny zachwycają formą, kolorami i zapachem, a we wszystkich ogrodach życie budzi się do życia. To bardzo dobry moment na to, aby zabrać się do prac ogrodowych. W dzisiejszym artykule powiemy sobie o 3. najważniejszych czynnościach, o których powinien pamiętać każdy miłośnik ogrodnictwa.

Numer jeden: Zacznijmy od początku – renowacja narzędzi ogrodowych

Jak wiadomo, po zimie ogólny wygląd ogrodu nie zachwyca. Rośliny są zmarznięte, oklapnięte i matowe – nie mają tak intensywnych barw. Z czasem jednak, wraz z rozpoczynającym się sezonem, życie powraca do normalności. Trawa zaczyna się zielenić, rozkwitają pąki drzew, a wraz z nimi – chwasty. Dlatego pierwszą czynnością, jaką warto wykonać, jest przegląd narzędzi ogrodowych.

Jeżeli narzędzia zostały dobrze zabezpieczone przed zimą, to nie ma większych obaw co do ich stanu wiosną. Jeżeli natomiast zabrakło na to czasu, to warto zrobić to już wtedy, gdy na dworze zrobi się ciepło.

Narzędzia należy oczyścić z pozostałości piasku, nasmarować (naoliwić) oraz zabezpieczyć. Stare, nienadające się do użytku narzędzia warto zutylizować i zaopatrzyć się w nowe. Warto również zadbać o porządną skrzynię lub domek na narzędzia.

Numer dwa: Wypielone? No to sadzimy!

Kiedy narzędzia będą już gotowe do pracy, w kolejnym kroku można przejść do sadzenia. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią z wydzielonymi strefami, to oprócz warzywniaka warto zastanowić się również nad roślinami i kwiatami ozdobnymi. Niektóre z nich, np. trawy, to ostatni krzyk mody – można je dostać między innymi w takich miejscach, jak np. sklep ogrodniczy online.

Rośliny do ogrodu można również dostać w niejednej „szkółce roślin”, niemniej jednak sklep ogrodniczy prowadzący działalność wysyłkową online, wydaje się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Taka forma zakupów nie wymaga od nas nic więcej jak tylko dostępu do Internetu.

Numer trzy: A może by tak odmalować płot?

Renowacja narzędzi po zimie i sadzenie roślin to jedno – w ogrodzie warto również zwrócić uwagę na inne rzeczy. Może przydałoby się wymienić stary płot albo go w całości odmalować? Może warto zrobić karmnik dla ptaków? Zamontować pułapki na krety i inne gryzonie? A może przydałoby się zainwestować w inny funkcjonalny element ogrodowy? Warto o tym wszystkim pomyśleć – i korzystać z ciepłych dni ile się tylko da.

Wiosna to nie tylko doskonały czas na zakupy w sklepach ogrodniczych, czy to online, czy stacjonarnych, pielenie chwastów, renowację narzędzi oraz dbanie o stan małej architektury ogrodowej. Wiosna to również doskonały czas na porządki w ubraniach – tych ogrodowych rzecz jasna. W tym czasie warto – oczywiście, jeżeli się tego uprzednio nie zrobiło – umyć kalosze, wybrać fartuchy i wytrzepać rękawice. Możliwe bowiem, że podczas zimy zadomowiły się w nich nasi mali sąsiedzi, a w szczególności pająki. Warto takie buty do prac ogrodowych dobrze wytrzepać, odkurzyć oraz w miarę możliwości zaimpregnować. Takie działania sprawią, że będą nam służyć jeszcze przez wiele długich miesięcy – przy intensywnym użytkowaniu, wiele tygodni.

Prace ogrodowe to jedne z najprzyjemniejszych „obowiązków”, z jakimi przyszło nam mieć do czynienia. Warto zatem dobrze się do nich przygotować, zadbać o kondycję sprzętu, a także o nowe rośliny.