Agrowłóknina – czym jest, jakie są jej rodzaje?

Agrowłóknina w ogrodzie ma szerokie zastosowanie, niemniej jednak jej potencjalne wykorzystanie zależeć będzie od konkretnych parametrów. Należy na to koniecznie zwracać uwagę przed jej zakupem. W praktyce w ogrodzie warto będzie stosować dwóch albo nawet i trzech rodzajów agrowłókniny.
Agrowłóknina – co to takiego?
Agrowłóknina jest materiałem produkowanym z polipropylenowych włókien mających splątaną, nieregularną strukturę z odciśniętymi rowkami. Charakteryzuję się sporą wytrzymałością, przepuszcza wodę oraz zapewnia znakomitą cyrkulację powietrza. Jeśli chcemy wybrać właściwą jej formę, zależnie od zastosowania, powinniśmy zwracać uwagę na jej długość oraz szerokość. Agrowłóknina oferowana jest w różnorodnych kolorach oraz gramaturach, które są również zależne bezpośrednio od jej przeznaczenia. Materiał możemy kupić na zapas, gdyż we właściwych warunkach (tym bardziej przechowywany w pomieszczeniach) zachowa znakomitą jakość przez wiele lat.
Agrowłóknina – jak ją używać? Jakie są jej rodzaje?
Agrowłóknina używana do ściółkowania ma ciemny kolor (najczęściej czarny, może być również brązowa albo ciemnozielona), gramaturę w przedziale 50-100 g/m2 oraz ok. 2-3 mm grubości. Używana bez przykrycia (na przykład żwirem albo korą) wchłania znakomicie promienie słoneczne i ma wpływ na podnoszenie temperatury w podłożu. W przypadku wybranych gatunków roślin może to nie być korzystne działanie (ryzyko nadmiernego wysuszenia podłoża i przegrzewania korzeni). Natomiast taką właściwość możemy zastosować w przypadku uprawy ciepłolubnych warzywa, takich jak oberżyna, melon, pomidor czy też papryka.
Agrowłóknina do okrywania roślin
Agrowłóknina wykorzystywana do okrywania roślin jest znacznie lżejsza i ma biały kolor. Barwa jest niezwykle istotna, ponieważ materiał, którym okrywana jest zieleń, winień odbijać światło słoneczne. W przeciwnym wypadku dochodzić może do przemarzania roślin w efekcie zbytnich wahań temperatury (nagrzewania w słoneczne dni oraz schłodzenia wieczorem i nocą).
Rękaw ochronny z polipropylenu
Komfortowym rozwiązaniem, tym bardziej w celu zabezpieczenia zieleni na niewielkiej powierzchni, na przykład na balkonie, jest ochronny rękaw wykonany z polipropylenu. Możemy go przyciąć do właściwej długości, a na końcu związać sznurkiem. Powstanie wówczas kaptur stanowiący ochronę przed silnym wiatrem i mrozem.
Agrowłóknina wiosenna
Najlżejsza będzie biała agrowłóknina wiosenna. Stosowana jest ona celem okrycia upraw po siewie, jak również po wschodach. Chroni przed przegrzaniem oraz przymrozkami. Ma sporą przepuszczalność i umożliwia harmonijne rozwijanie się siewek. Dzięki niej można zatem zapewnić roślinności w ogrodzie odpowiednie warunki.