Gardenportal.pl

Dom i ogród

Brama ogrodzeniowa automatyczna – zalety oraz cena

brama automatyczna

Brama ogrodzeniowa automatyczna jeszcze do niedawna była synonimem komfortu i luksusu, na który stać było nielicznych. Dziś tego typu zautomatyzowane profile ogrodzeniowe coraz śmielej wypierają tradycyjne bramy, bowiem posiadają wiele zalet, a do tego ich obecna cena dla większości z nas jest już przystępna. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej automatycznym bramom ogrodzeniowym.

Brama ogrodzeniowa automatyczna na pilota

Bramy ogrodzeniowe otwierane na pilota są oczywiście znacznie wygodniejsze w użytkowaniu niż ich odpowiedniki tradycyjne, ale też niestety znacznie droższe. Jeśli chodzi o napęd takiej bramy to do wyboru mamy kilka opcji. Możemy sterować naszą zautomatyzowaną bramą na przykład pilotem za pośrednictwem częstotliwości radiowych. Są też takie systemy, które umożliwiają sprawdzenie, czy brama jest zamknięta, bez konieczności wychodzenia z domu. Mamy również możliwość zainstalowania przycisku sterującego naszą bramą w samochodzie – jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla tych osób, które notorycznie zapominają zabrać ze sobą pilota.

Są to tylko przykładowe opcje, bowiem nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie jest znacznie więcej i co chwilę przybywa nowych. Obecnie najczęściej klienci sięgają po tego typu rozwiązania, jeśli chodzi o bramy ogrodzeniowe automatyczne:
• sterowane za pomocą pilota na podczerwień lub za pomocą fal radiowych,
• uruchamiane za pomocą fotokomórki,
• uruchamiane za pośrednictwem przycisku umieszczonego w skrzynce sterującej na wskazanej ścianie,
• otwierane przez odczyt linii papilarnych,
• za pomocą aplikacji zainstalowanej w urządzeniu przenośnym,
• otwierane przez pociągnięcie linki.

Najwygodniejszą opcją wydaje się być zastosowanie pilota i to to rozwiązanie jest najchętniej wybierane przez klientów. Ponadto właściciele posesji chętnie sięgają też po systemy integrujące napęd z oświetleniem, który w praktyce polega na tym, że po pewnym czasie od zamknięcia bramy garażowej, wyłącza się oświetlenie. Jest to niezwykle praktyczne, bowiem kierowca nie musi wysiadać i szukać włącznika światła w ciemnym pomieszczeniu.

Niektóre systemy umożliwiają zwiększenia zakresu działania pilota, nawet na odległość 400 m. Wówczas podłącza się do niego antenę.

Siłowniki do bram – na co warto zwrócić uwagę?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup bramy wraz z napędem automatycznym. Wówczas mamy pewność, że siłowniki są kompatybilne z naszą bramą. Nierzadko jednak wielu posiadaczy domów jednorodzinnych decyduje się na zainstalowanie napędu w tradycyjnej bramie, którą już posiadają. Jeśli więc „ulepszamy” naszą starą bramę lub chcemy zamontować napęd do bramy garażowej to zakup dodatkowego napędu wiąże się też z dostosowaniem takiego sprzętu do specyfiki naszej bramy.

I tak, siłowniki musimy dopasować przede wszystkim do ciężaru bramy, ale też do częstotliwości jej otwierania i zamykania. Ważny w tym wypadku jest też poziom oczekiwanego komfortu użytkowania. Siłowniki do bram co prawda są zasilane energią elektryczną, ale jej zużycie w tym wypadku nie jest zbyt wielkie.

Jeśli zależy nam na szybkim otwieraniu bramy to wówczas będziemy musieli zainwestować w nieco droższe siłowniki. W tym przypadku wraz ze wzrostem szybkości otwierania się bramy, wzrasta też cena za siłowniki.

Brama ogrodzeniowa automatyczna cena

Trudno jest jednoznacznie wskazać koszt zakupu bramy ogrodzeniowej automatycznej, bowiem uzależnione jest to od kilku kwestii. I tak, jeśli planujemy zakup bramy segmentowej do garażu z wystarczającą izolacją termiczną, wyposażoną w napęd renomowanej marki to musimy liczyć się z kosztem od 3 tys. zł. Jeśli z kolei interesuje nas zakup bramy wjazdowej o konstrukcji samonośnej wyposażonej w napęd renomowanej firmy to koszt wzrośnie do ponad 6 tys. zł.
Ponadto należy uwzględnić również koszt montażu, który średnio wynosi od 500 do 1000 zł.

Zalety bram ogrodzeniowych automatycznych

Bramy ogrodzeniowe zautomatyzowane uchodzą wśród swoich zwolenników za rozwiązania posiadające wiele zalet. Najczęściej wśród ich walorów wskazuje się:

1. Komfort użytkowania
Systemy automatyczne montowane są nie tylko w nowych bramach, ale też w starych, już istniejących. Brak konieczności wysiadania co chwilę z auta, by bramę otworzyć, czy też zamknąć, jest opcją tak atrakcyjną dla kierowców, że coraz więcej z nich decyduje się na tego typu rozwiązanie, nie patrząc nawet na koszty. Co więcej, dzięki temu możemy zaoszczędzić nieco czasu, zwłaszcza rano, gdy spieszymy się do pracy. Znacznie podniesiemy komfort użytkowania takiej zautomatyzowanej bramy, jeśli dodatkowo zainstalujemy domofon, dzięki któremu będziemy mogli otwierać bramę, bez konieczności wychodzenia z domu, np. wtedy, gdy odwiedzą nas goście.

2. Bezpieczeństwo
Oczywiście brama sama w sobie, solidnie wykonana, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą, czy różnymi aktami wandalizmu. Jeśli zainwestujemy w systemy automatyczne wysokiej jakości to możemy liczyć na to, że będzie ona również odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a nawet różne uszkodzenia mechaniczne. Poza tym brak konieczności wysiadania z auta w celu otwarcia czy zamknięcia bramy, zwłaszcza późnym wieczorem, podnosi poziom bezpieczeństwa kierowców.

3. Prosty montaż
Montaż systemu automatyki w bramach już istniejący wcale nie jest tak trudny, jakby się z pozoru wydawało. Wystarczy jedynie zastosować się do instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Jeśli jednak nie chcemy montować go sami, zawsze możemy poprosić o pomoc fachowca, który automatykę podłączy do bramy szybko i profesjonalnie.

4. Szeroki wybór
Jak już było wspominane, na rynku mamy szeroką ofertę bram ogrodzeniowych automatycznych. Każdy kierowca bez większego problemu jest więc w stanie dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb, jak i zasobności portfela.

Zanim dokonamy wyboru automatyki do bramy, dobrze zastanówmy się na jakich funkcjach i parametrach najbardziej nam zależy. Wówczas wybór odpowiedniego rozwiązania będzie znacznie sprawniejszy, a do tego nie damy się naciągnąć sprzedawcy na opcje, które w praktyce wcale nam się nie przydadzą.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gatigo, oferującą nowoczesne ogrodzenia oraz bramy automatyczne.