Gardenportal.pl

Dom i ogród

Co to jest, czym się wyróżnia podłoże z wsianą grzybnią?

pieczarki

Każdy producent pieczarek wie, jak ważne są odpowiednie warunki, aby grzyby mogły się rozwinąć. Ważne jest także, aby podczas wzrostu nie były narażone na szkodliwe czynniki i niepożądane organizmy, takie jak pleśń. Odpowiednie podłoże zapewni dobre środowisko do wzrostu zdrowych i dorodnych pieczarek.

Co to jest podłoże z wsianą grzybnią?

W uprawie pieczarek podłoże to podstawa. Podłoże z wsianą grzybnią do uprawy pieczarek stosuje się w tak zwanej fazie drugiej oraz trzeciej. Faza druga następuje zazwyczaj po drugim lub trzecim tygodniu fermentacji pieczarki i na tym etapie następuje już kontrolowana pasteryzacja. Proces ten jest potrzebny po to, aby mieć pewność, że podłoże w wsianą grzybnią jest czyste i przygotowane do dalszego wzrostu pieczarek. Podłoże do pieczarek uzyskuje się z różnych surowców, między innymi słomy a także dodatkowych elementów, takich jak gips, pomiot drobiowy, czy też innych elementów organicznych.  Te elementy mieszane są w odpowiednich proporcjach, a następnie poddawane procesowi pasteryzacji, który, jak zostało już wspomniane, wytwarza zdrowy i podatny grunt pod uprawę pieczarek.

Jak dbać o podłoże z wsianą grzybnią?

Jeśli masz już odpowiednie podłoże, powinieneś odpowiednio zadbać o warunki. Zakupioną grzybnię należy rozłożyć na odpowiednich półkach lub regałach, gdzie uprawiasz pieczarki. Najważniejsze jest, aby podłoże pod grzybnię się nie przegrzało, oraz nie zawilgotniało. W przypadku nieodpowiedniego nawilżania, na podłożu może pojawić się na przykład zielona pleśń, która może zniwelować całą uprawę. Kluczowa jest również odpowiednia temperatura. Jeśli jest zbyt wysoka albo zbyt niska, może to znacząco wydłużyć okres przerostu.

Aby zadbać o odpowiednie warunki należy więc szczelnie zamykać przestrzeń, w której uprawiasz pieczarki, a także codziennie odpowiednimi środkami dezynfekować przejścia pomiędzy poszczególnymi regałami.

W jakiej formie można kupić podłoże z wsianą grzybnią? Jak dbać o podłoże?

Zależnie od tego, jakiej wielkości jest Twoja uprawa, możesz kupić podłoże z wsianą grzybnią luzem lub w kostkach. Pierwsza opcja używana jest raczej w większych halach produkcyjnej, gdzie podłoże kupuje się na tony. W mniejszych hodowlach zaleca się kupienie podłoża w ofoliowanej kostce, którą następnie można równomiernie rozłożyć.

W odpowiednich warunkach, z jednej kostki możne wyhodować nawet 10 kg grzybów. Zarówno kostkę, jak i podłoże na tony, należy położyć w miejscu o średniej temperaturze. Optymalna temperatura to 15 stopni (jednak nie więcej niż 20 stopni). Należy także nie wpuszczać do pomieszczenia zbyt intensywnego światła.

Podłoże z wsianą grzybnią należy spryskiwać wodą przynajmniej dwa razy dziennie. W pierwszej fazie (trwa to około kilku dni) przykrywamy grzybnię białym papierem, następnie, gdy na powierzchni zacznie pojawiać się widoczna grzybnia, przysypujemy podłoże okrywą torfową. Ją również należy regularnie nawilżać, aby uzyskać optymalne warunki do uprawy pieczarek.