Gardenportal.pl

Dom i ogród

Brązowienie iglaków – jak z nim walczyć?

nawożenie iglaków

Drzewa i krzewy nagonasienne stanowią świetne urozmaicenie przestrzeni ogrodowej. Zdarza się jednak, że na powierzchni roślin pojawiają się nieestetyczne przebarwienia spowodowane różnymi czynnikami. Jakie więc nawozy stosować, chcąc zapewnić drzewom i krzewom odpowiedni rozwój?

Fitomykozy

Brązowienie iglaków często związane jest z rozwojem chorób grzybowych. Zaleca się wtedy stosowanie odpowiednich fungicydów. W przypadku zaniedbania wymaganych działań pędy rośliny mogą umrzeć. Choroby grzybowe prowadzą również do intensywnego opadania igieł. Jeśli korzenie ulegną infekcji, wówczas nie można już uratować rośliny. Iglak traci swój kolor, brązowieje i w konsekwencji umiera. Taką roślinę należy spalić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów.

Niedobór składników mineralnych

Zmiana koloru igieł może być spowodowana niewystarczającą ilością przyswajanego przez dany gatunek magnezu. W okresie letnim warto zaaplikować pierwiastek dolistnie. Sucha gleba utrudnia bowiem pobieranie magnezu. Na początku okresu wegetacyjnego można zastosować nawóz do iglaków, którego składniki mineralne będą stopniowo pobierane przez roślinę. Środek zapobiega rozwojowi choroby, stanowiąc zarazem cenne źródło pokarmu. Alternatywnym rozwiązaniem jest aplikowanie nawozu sypkiego od początku okresu wegetacyjnego do letniego sezonu. Warto jednak pamiętać, że nadmiar składników mineralnych może zaburzyć prawidłowy rozwój rośliny.

Szkodniki

Iglaki często atakowane są przez różnorodne organizmy. Pędraki żerują na systemie korzeniowym roślin, doprowadzając do ich obumarcia. Miniarka powoduje natomiast brązowienie górnych partii pędów. Zielona mszyca, atakując rośliny, pozostawia charakterystyczne, żółte plamki. Z czasem przebarwienia stają się brązowe, co doprowadza do opadania igieł. Tożsame komplikacje powoduje też przędziorek sosnowiec.

Przebarwienia, pojawiające się na powierzchni roślin nagonasiennych, mogą być oznaką chorób grzybowych, niedoboru składników odżywczych lub penetracją szkodliwych organizmów. Dobrze jest więc stosować nawóz do iglaków przeciw brązowieniu, by uchronić drzewa oraz krzewy przed szkodliwymi czynnikami.