Gardenportal.pl

Dom i ogród

Co musisz wiedzieć przed zakupem szklarni ogrodowej – praktyczne porady!

szklarnia ogrodowa

Uprawa własnych roślin, warzyw oraz owoców jest bardzo satysfakcjonująca. Świeże ogórki, pomidory czy sałata, które sami wyhodowaliśmy smakują o wiele lepiej, są zdrowsze i pozbawione substancji chemicznych. Zakup szklarni może umożliwić nam uprawę roślin, od lutego do listopada. Dzięki szklarniom ogrodowym możemy wydzielić specjalne miejsce na sadzenie nasion, co znacznie ułatwi organizację przestrzeni i przyspieszy wzrost plonów. 

Szklarnia z poliwęglanu – czym się charakteryzuje?

Na rynku istnieje wiele rodzajów szklarni, które różnią się przede wszystkim wymiarami, parametrami, wyglądem zewnętrznym oraz pokryciem. Szklarnie ogrodowe te wykonane z wytrzymałego poliwęglanu są znacznie lżejsze, bardziej elastyczniejsze, i odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne a także pogodowe. Zapewniają uprawom zatrzymywanie aż o 40% więcej ciepła, niż te wykonane z innych materiałów. Poliwęglan jest materiałem trwałym, odpornym na działanie czynników atmosferycznym. Bardzo często kojarzymy go z estetyką, która pozytywnie wpływa na odbiór wizualnej całości ogrodu. Co więcej, tego typu poliwęglan ma różne formaty, nie będzie więc problemu z dobraniem go do różnych pomysłów aranżacyjnych. Hodowla roślin preferujących mniejszy dostęp do promieni słonecznych lepiej sprawdza się, gdy pokryciem jest poliwęglan. Dzięki temu pokryciu w okresie letnim nie dopuścisz do oparzenia roślin, natomiast w sytuacji mniejszego dopływu promieni słonecznych pokrycie poliwęglanowe dodatkowo zmniejsza ich dostęp. Jest on również materiałem łatwym do obróbki, a jego miękkość sprawia, iż może bardzo łatwo ulec zarysowaniu. Ponadto bardzo dużym atutem takich szklarni jest ich mobilność. W komplecie z fundamentem szklarnię można w każdej chwili przemieścić w inne miejsce na działce mając do pomocy dodatkowe dwie pary rąk.

Dlaczego warto zainwestować w szklarnie ogrodowe?

Po pierwsze z własną szklarnią ogrodową otzrymujesz pełną kontrolę nad uprawą i dostajesz gwarancję, że twoje wszystkie warzywa są uprawiane naturalnie a nie na szkodliwych nawozach. Twoje warzywa, która posiadają bardzo dobrą ochronę przed zimnem oraz śniegiem lub innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi, można hodować praktycznie przez zdecydowaną większość roku, a w dodatku wszystkie rośliny chronione są przed atakami insektów i ptaków, które mogą zaszkodzić uprawą. Szklarnie ogrodowe zawsze możesz dowolnie modyfikować. Wystarczy, że dokupisz wiele przydatnych urządzeń i elementów, takich jak niezwykle funkcjonalny automatyczny otwieracz do okien, eleganckie półki do szklarni, śruby wzmacniające konstrukcję, uchwyty do podwieszania roślin pnących.