Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

fotowoltaika dla domu

Zastosowanie paneli słonecznych do wytwarzania przydomowych instalacji fotowoltaicznych jest jeszcze powszechniejsze. Mnóstwo osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, aby obniżyć rachunki za prąd. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) należałoby rozważyć wydatki oraz dochody oraz określić, czy faktycznie zainwestowanie w fotowoltaikę w naszym gospodarstwie domowym się opłaci.

Co zapewnia fotowoltaika w domu?
Założeniem paneli słonecznych jest przede wszystkim obniżenie rachunków za prąd. Co roku dostawcy prądu zwiększają ceny energii elektrycznej, natomiast co za tymże idzie za kilkanaście lat może nas ona rzeczywiście dużo kosztować. Instalowana fotowoltaika dla domu po pewnym okresie oznacza zwrot z inwestycji w formie właściwie bezpłatnej energii elektrycznej, jaka została wykształcona poprzez naszą własną elektrownię (panele fotowoltaiczne). Dzięki temu w perspektywie kilkunastu lat możemy rzeczywiście dużo wygospodarować oraz stać się wolni od dostawców prądu.

Fotowoltaika oraz opłacalność
Dobre warunki finansowanie są następnym czynnikiem wskazującym na opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Teraz na rynku mamy ogromną propozycję kredytów niskooprocentowanych na montaż paneli fotowoltaicznych, kredyty rządowe, natomiast również dla spółek. Dodatkowo mnóstwo firm finansowych proponuje leasing na panele fotowoltaiczne. Teraz jeszcze bardziej powszechnym wyjściem są panele na abonament. Montaż fotowoltaiki to dosyć ogromna inwestycja, zarówno dla przedsiębiorców indywidualnych, jak również dla spółek.

Przed wyborem systemu, sprawdź który z nich będzie odpowiadał twoim potrzebom. Przeczytaj informacje na ten temat: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/

Kiedy instalacja PV zagwarantuje oszczędności?
Podczas używania instalacji fotowoltaicznej, ze względu na zmienność wielu parametrów technologicznych oraz funkcjonalnych, dokładne ustalenie spodziewanych korzyści finansowych jest właściwie niewykonalne. Można tylko określić przybliżone wartości, przyjmując tradycyjne założenia, lecz właściwe rezultaty mogą zdecydowanie od nich odstawać.

System dobiera się do wielkości rachunków za prąd
Nie wielkość domu lub ilość mieszkańców, natomiast wielkość rachunków za prąd jest głównym kryterium umożliwiającym określić odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej. Dokładnie dopasowana instalacja? Najistotniejszym jej parametrem jest moc definiowana skrótem kW, jaka zależy oczywiście od tendencji wykorzystania prądu w konkretnym gospodarstwie w skali roku. Prąd wytwarza się sam. Może być stosowany w okresie teraźniejszym w gospodarstwie bądź podawany na zasadzie sprzedaży do sieci. Wszystko dzieje się automatycznie, bez naszej interwencji oraz zaangażowania. Do tego zagrożenie usterki naprawdę nie istnieje.