Z jakich farb skorzystać przy malowaniu metalu?
Malowanie metalu i farby do metali to temat o wiele bardziej skomplikowany, niż zwykłe prace związane z wodo rozpuszczalnymi farbami, jakie są stosowane na ścianach w naszych domach. Farby do ścian to w zasadzie substancje do pokolorowania dużej powierzchni, którą następnie zostawimy w spokoju. Elementy metalowe zawsze mają jakąś funkcję, a do tego sam fakt wykonania ich z metalu sprawia, że reagują dość intensywnie ze środowiskiem je otaczającym. Farby do metalu muszą być na to przygotowane i odpowiednio zestawione. Co zatem znajduje się w naszym asortymencie?
Farby żelazne i nieżelazne
Najważniejszy podział farb do metalu to rozgraniczenie na farby żelazne i nieżelazne. Do farb żelaznych zaliczamy farby:
• Alkilowe;
• Chlorokauczukowe;
• Epoksydowe;
• Poliuretanowe;
• Olejno-ftalowe.
Z kolei do farb nieżelaznych zaliczymy farby:
• Winylowe;
• Akrylowe;
• Akrylowo-lateksowe;
• Poliwinylowo-akrylowe.
Podstawowa różnica pomiędzy tymi farbami do metalu polega na rodzaju rozpuszczalnika, jakiego należy użyć. Farby żelazne korzystają z węglowodorów, a nieżelazne najczęściej z wody. Różnica ta przekłada się na ich zdolność do ochrony metalu przed korozją. Niektóre rodzaje farb, na przykład farby akrylowe, można stosować praktycznie wszędzie, ponieważ są w stanie przylegać do każdej powłoki metalowej, ale najczęściej jest to bardzo niewskazane ze względu na słabą ochronę przed korozją. Z kolei stosowanie farb żelaznych do podłoża nieżelaznego może okazać się nieskuteczne, gdyż farba nie będzie odpowiednio przylegała. Za każdym razem konieczne jest sprawdzenie, czy farba została przeznaczona do podłoża, z jakim mamy styczność.
W sprayu czy w puszcze?
W większości farby do metalu dostępne są zarówno w postaci tradycyjnej puszki z farbą, jak i puszki ze sprayem. Wybór pomiędzy tymi opcjami bywa dość skomplikowany, ponieważ farby w sprayu mają swój powab i praca z nimi jest zwykle dość przyjemna, ale nie zawsze stanowi opcję optymalną.
Pod względem samej łatwości pracy nie da się jednoznacznie powiedzieć, która forma farby jest lepsza. Farby w sprayu pozwalają łatwiej docierać do bardzo trudnych miejsc, ale z kolei ich dobre pokrycie jest trudniejsze. Przy braku wprawy bardzo łatwo jest też spowodować masę zacieków z użyciem farby w sprayu. Nie można też tutaj podnieść kwestii wydajności, ponieważ oba rozwiązania pozwalają na pomalowanie mniej więcej takiej samej powierzchni po przeliczeniu kosztów farby na złotówki. Argumentem za farbami w sprayu na pewno jest to, że nie wymagają dodatkowych narzędzi malarskich.