Gardenportal.pl

Dom i ogród

Czy tablica adresowa na dom jest obowiązkowa?

tablica adresowa

Numer domu umieszczany z reguły na frontowej elewacji jest dla nas czymś normalnym. Jakby nie było, jest to adres, który stanowi jedną z najważniejszych form kontaktu. Właśnie w ten sposób może trafić do nas zarówno listonosz czy kurier, jak i wszyscy pozostali. Czy jednak brak takiego oznakowania wiąże się z jakimiś konsekwencjami? Czy tablica adresowa z numerem domu jest obowiązkowa?

Tablica adresowa, czyli oznakowanie budynku według prawa

Większość domów i budynków posiada oznakowanie w postaci tabliczki adresowej lub cyfr na dom. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy na budynku nie ma jego numeru. Mógł on po prostu odpaść lub właściciel nie zadbał o jego zainstalowanie. Co wtedy? Czy za brak numeru domu grozi jakaś kara? Niestety, tak! Według prawa oznakowanie budynku jest obowiązkowe i jego brak wiąże się z karą grzywny w wysokości do 250 zł. Co ważne, obowiązek dotyczy nie tylko obecności tablicy adresowej czy numeru domu, ale także dopilnowania jego widoczności.

Trzeba bowiem tak zamontować numer domu, aby był on dostrzegalny zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli mieszkamy blisko dobrze oświetlonej drogi, nie jest to problemem, ponieważ z reguły oświetlenie lamp ulicznych pozwala odczytać numer domu umieszczony na elewacji. Oczywiście cyfry czy tablica adresowa muszą być wystarczająco duże i zamontowane w dobrze widocznym miejscu. A co, jeśli budynek jest umieszczony głębiej na posesji i cyfry na domu nie są widoczne?

Tablica adresowa na ogrodzenie

Częstym rozwiązaniem stosowanym w przypadku dużych działek, gdzie budynki są umiejscowione daleko od drogi lub są niewidoczne, bo zasłaniają je na przykład drzewa, jest tablica adresowa na ogrodzenie. Takie oznakowanie budynku montowane jest na frontowej części ogrodzenia, w dobrze widocznym miejscu, zazwyczaj przy furtce lub przy jednym ze skrajów ogrodzenia.

Zamiast tablicy adresowej w takie sytuacji zastosowanie znajduje także skrzynka pocztowa z numerem domu i nazwą ulicy. Warto bowiem zaznaczyć, że obowiązek oznakowania budynku nie dotyczy jedynie jego numeru porządkowego, ale także nazwy ulicy, przy której się on znajduje.

Tablica adresowa LED

Warto jeszcze wspomnieć o widoczności tablicy adresowej w nocy. W tym zakresie nie zawsze można polegać na oświetleniu ulicznym. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest tablica adresowa podświetlana. Dzisiaj do wyboru mamy nowoczesne i energooszczędne technologie, takie jak tablica adresowa LED z czujnikiem zmierzchu czy tablica adresowa solarna. Dzięki temu można w prosty i tani sposób zapewnić doskonałą widoczność numeru naszej posesji o każdej porze dnia i nocy.