Czy warto kupić zbiornik wody deszczowej?

Możemy nawet nie spodziewać się, ile zalet posiada niepozorna woda deszczowa. Jest wartościowa dla roślin i wpływa znacząco na ich prawidłowy rozwój. Przydaje się też doskonale przy podstawowych pracach domowych, np. zmywaniu, praniu lub nawadnianiu ogrodu. Nie powoduje osadzania się kamienia we wnętrzu pralki, zapobiega smugom na szybach i kafelkach. Żeby wykorzystać deszczówkę, przydatne są zbiorniki wody deszczowej – podziemne lub nadziemne.
Działanie zbiorników wody deszczowej
Zasady funkcjonowania zbiorników deszczówki porażają prostotą. Jeżeli zaopatrzymy się w zbiornik najlepszej jakości i prawidłowo go zamontujemy, wszystko potoczy się samo. W przypadku podziemnych zbiorników wody deszczowej musimy znaleźć odpowiednie miejsce pod ziemią bądź umieścić je jak najbliżej podłoża (w piwnicy). Mają one dużą pojemność (co najmniej 1000 l), a woda deszczowa jest oczyszczana za pomocą filtrów samooczyszczających. Podziemne zbiorniki wody deszczowej najlepiej zamontować jeszcze przed budową naszego domu. Działanie nadziemnych zbiorników opiera się na kooperacji z systemem rynnowym, z którym są połączone dzięki zbieraczom z filtrem. Nadziemne zbiorniki wody deszczowej najczęściej występują w kształcie prostopadłościanu lub walca i mogą być doskonałą ozdobą naszego ogrodu.
Zalety nadziemnego zbiornika wody deszczowej
Zbiorniki nad powierzchnią ziemi są elementem reprezentatywnym naszej posesji, dlatego Hurtownia Cetel dba o to, by w jej asortymencie pojawiało się coraz więcej dekoracyjnych zbiorników wody deszczowej w różnych kształtach, które pozwalają stworzyć określony styl ogrodu, np. styl śródziemnomorski, amerykański czy toskański. W związku z tym, że pogoda bywa kapryśna i uciążliwa, zbiorniki muszą być gotowe na zderzenie z jej niedogodnościami, co zostało doskonale przemyślane przez producentów. Zbiorniki wody deszczowej są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Ponadto są bardzo łatwe w montażu, dzięki czemu każdy poradzi sobie z ich instalacją bez pomocy specjalisty. Warto dodać, iż poza walorami estetycznymi, korzystanie ze zbiorników dekoracyjnych jest działaniem proekologicznym i wspierającym środowisko. O szczegółach ekologicznych i ekonomicznych zarazem metod wykorzystywania wody deszczowej możemy przeczytać na blogu Hurtowni Cetel. Jeżeli na naszej posesji nie sprawdzą się klasyczne zbiorniki wody, możemy zastanowić się nad skrzynkami rozsączającymi, których kształtem da się łatwo manipulować, czy automatycznym systemem nawadniania.