Gardenportal.pl

Dom i ogród

Dlaczego Polacy chętnie instalują fotowoltaikę?

fotowoltaika

Obecnie w Polsce zauważalny jest prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Można się w tym upatrywać rosnącej świadomości ekologicznej rodaków oraz chęci zapewnienia sobie i swoim bliskim lepszych warunków do życia. Panele fotowoltaiczne pojawiają się jednak w tylu domostwach ze znacznie bardziej prozaicznych powodów – przede wszystkim tych finansowych. Dowiedz się, dlaczego Polacy instalują fotowoltaikę!

Instalacja fotowoltaiczna – sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej

Fotowoltaika to zjawisko przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Jego odkrycie, a następnie opracowanie odpowiednich technologii do realizacji tego zadania, zrewolucjonizowało rynek energetyczny. Dzięki temu odnawialne źródła energii może wykorzystywać każdy, produkując darmowy prąd. Wystarczy zamontować na dachu domu czy firmy (lub też na gruncie) panele fotowoltaiczne wraz z odpowiednim osprzętem i przyłączyć je do instalacji budynku. Dobrze dobrana fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za energię nawet o ponad 90 proc. i szybko uzyskać zwrot z inwestycji.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznych nie jest skomplikowana. Moduły, montowane najczęściej na dachach, składają się z niewielkich ogniw fotowoltaicznych zbudowanych z materiału półprzewodnikowego. Promienie słoneczne padające na ogniwo wprawiają w ruch elektrony, które prowadzą do powstania energii elektrycznej (prądu stałego). Następnie jest on przekazywany do falownika, gdzie zostaje zamieniony na prąd przemienny płynący w każdym gniazdku. Kolejno może być wykorzystany w domowej sieci do zasilania oświetlenia i rozmaitych urządzeń elektrycznych.

Skąd się bierze popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce?

Trend związany z instalacją paneli fotowoltaicznych w Polsce jest wyraźnie zauważalny. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie – elementy instalacji można dostrzec na dachach coraz większej liczbie gospodarstw domowych.

Łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki na koniec 2019 roku wynosiła w naszym kraju prawie 1500 MW, a już w połowie 2020 r. przekroczyła 2000 MW. Tymczasem już w 2019 r. do użytku oddano ponad 3,5-krotnie więcej instalacji fotowoltaicznych niż rok wcześniej.

Rynek fotowoltaiki jest najszybciej rozwijającym się spośród wszystkich OZE. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  1. Rosnąca opłacalność instalacji fotowoltaicznej – moduły fotowoltaiczne są coraz tańsze i coraz wydajniejsze, dzięki czemu pracują również np. w pochmurne dni;
  2. Możliwość zostania prosumentem – dzięki odpowiedniej umowie z zakładem energetycznym nadwyżki wyprodukowanego prądu są oddawane do sieci, a gdy instalacja nie daje rady pokryć zapotrzebowania, mogą być odebrane;
  3. Szybki zwrot z inwestycji – obecnie uzyskuje się go średnio po 7 latach, a możliwe jest skrócenie tego czasu;
  4. Liczne programy dofinansowania – Polacy mogą ubiegać się o dotację z programu „Mój Prąd”, programu „Czyste Powietrze” oraz skorzystać wielu inicjatyw regionalnych, dzięki czemu można uzyskać jeszcze szybszy zwrot z inwestycji;
  5. Niezależność – przede wszystkim od podwyżek cen energii;
  6. Bezobsługowość instalacji PV – paneli nie trzeba poddawać żadnym zabiegom konserwacyjnym, są praktycznie bezawaryjne i nie wymagają stosowania, zakupu ani składowania żadnych paliw;
  7. Ekologia – smog powstający przede wszystkim za sprawą spalin z kominów dokucza wszystkim, natomiast inwestując w energię z odnawialnych źródeł, takich jak słońce, można przyczynić się do ograniczenia jego produkcji.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Do rewolucji fotowoltaicznej w Polsce najbardziej przyczyniają się tzw. mikroinstalacje montowane przy gospodarstwach domowych. Jednak z fotowoltaiki coraz częściej korzystają również firmy.

Panele fotowoltaiczne zwykle umieszcza się na dachach – wówczas najłatwiej o ich równomierne nasłonecznienie. Powinny być skierowane na południe (lub południowy wschód albo południowy zachód) i odpowiednio nachylone (w Polsce najczęściej stosuje się kąt nachylenia w okolicach 30°). Jeśli dach nie jest odpowiednio duży, by pomieścić instalację o właściwej mocy albo np. jest zbyt mocno nachylony, można również zamontować instalację fotowoltaiczną na gruncie, na specjalnych podporach.

Polacy inwestują w fotowoltaikę – dołącz do nich!

Jesteś zainteresowany fotowoltaiką, ale potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Sprawdź Erato Energy. Fachowcy firmy chętnie przygotują dla Ciebie bezpłatną wycenę i przeprowadzą audyt. Zadbają również o to, by Twoja fotowoltaika była dopasowana do zapotrzebowania pod względem mocy, a także bezpieczna i trwała.