Gardenportal.pl

Dom i ogród

Co to jest i jak działa pompa ciepła?

pompa ciepła

Koszty ogrzewania stanowią większość kosztów utrzymania domu. Dlatego tak ważny jest sposób dostarczania ciepła do budynku. Jedną z metod, która zapewnia bardzo tanie ogrzewanie, jest pompa ciepła. To nowoczesny, ekologiczny system wykorzystujący całkowicie naturalne, odnawialne źródła. Jaka jest zasada działania pompy ciepła i czym tak w zasadzie jest to urządzenie?

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, które wykorzystuje naturalną energię cieplną z ziemi, powietrza lub wody. Zasada działania pompy ciepła przypomina nieco zasadę działania lodówki. Lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Tymczasem pompy ciepła „usuwają” ciepło z otoczenia i przekazują je do wnętrza budynku.

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Dzieli się je przede wszystkim według wykorzystywanego źródła ciepła:

  • powietrzne pompy ciepła pobierają energię cieplną z otoczenia (powietrza) i przekazują ją bezpośrednio do systemu grzewczego; istnieją również pompy powietrze-woda wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej;
  • wodne pompy ciepła pobierają ciepło ze studni głębinowej lub zbiornika wodnego;
  • gruntowe pompy ciepła pobierają naturalną energię z głębi gruntu.

W każdym z tych przypadków źródła energii cieplnej są całkowicie naturalne. W systemie krąży ciecz (czynnik roboczy), zazwyczaj roztwór glikolu, który jest ogrzewany przez pobrane ze źródła dolnego (czyli gruntu, wody lub powietrza) ciepło, a następnie oddaje je do instalacji. Jedynie powietrzna pompa ciepła może pracować bez udziału czynnika roboczego.

Pompy ciepła – dlaczego warto?

Ogrzewanie pompą ciepła może być doskonałym wyborem zarówno w domu, jak i np. w małej firmie. Do głównych zalet instalacji grzewczej zbudowanej w oparciu właśnie o pompę należą:

  • bezobsługowość – brak konieczności stosowania jakiegokolwiek paliwa czy konserwacji urządzeń,
  • przyjazność dla środowiska – brak spalin, wykorzystanie w pełni naturalnych, odnawialnych źródeł energii,
  • bezpieczeństwo – brak jakiegokolwiek ryzyka wybuchu, w przeciwieństwie do instalacji gazowej, czy też zaczadzenia, jak w przypadku kotła na paliwo stałe lub płynne;
  • możliwość chłodzenia pomieszczeń latem – tzw. pasywnego chłodzenia;
  • wysoki komfort cieplny – szczególnie w połączeniu np. z ogrzewaniem podłogowym lub promiennikami ciepła;
  • oszczędność – to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania budynku, który zapewnia obniżenie kosztów stałych o kilkadziesiąt procent; dlatego też zakup pomp ciepła zwykle zwraca się po kilku latach.

Pompa ciepła to inwestycja w przyszłość

Inwestycja w tego typu system pozwala również zwiększyć wartość nieruchomości. Pompy ciepła zdecydowanie należą do systemów grzewczych przyszłości. Do pracy wymagają jedynie niewielkich ilości energii elektrycznej, które można dostarczyć np. za pomocą równie ekologicznych i ekonomicznych paneli fotowoltaicznych. Integracja systemów solarnych z pompami wykonywana jest coraz częściej, ponieważ pozwala podnieść efektywność wszystkich urządzeń. Ponadto pompy ciepła mogą współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi – np. kolektorami słonecznymi, kominkiem z płaszczem wodnym, kotłami na gaz, olej lub paliwo stałe.

Znaczenie ma również wybór tzw. górnego źródła ciepła. Pompa może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, co ułatwia jej montaż w istniejących obiektach. Największą efektywność systemu grzewczego można jednak uzyskać w połączeniu z rozwiązaniami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe czy promienniki ciepła.

Niezależnie od rodzaju dolnego źródła ciepła (grunt, powietrze, woda), pompy ciepła stanowią wybór korzystny zarówno dla samego użytkownika, jak i dla środowiska naturalnego.

Pompy ciepła do każdego obiektu – FlexiPower Group

Jak już wspomniano, ekologiczną, ekonomiczną i niezwykle wygodną w użytkowaniu pompę ciepła można zamontować w wielu typach obiektów. Z tej metody ogrzewania korzysta się zarówno w firmach, jak i domach. Najczęściej takie rozwiązanie wybierane jest do nowych obiektów – dzięki temu obniża się koszty budowy (brak komina), a zapewnienie maksymalnej efektywności systemu jest łatwiejsze. Coraz częściej montaż pomp prowadzi się jednak również w starszych obiektach, w ramach ich modernizacji.

Zależy Ci na wyborze optymalnego rozwiązania, niezależnie od sytuacji? Skontaktuj się z FlexiPower Group. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie urządzenia w oparciu o kluczowy współczynnik COP (miernik efektywności pracy pompy ciepła) i zaprojektujemy instalację dopasowaną do Twoich potrzeb. Zapraszamy!