Dlaczego trawa nie rośnie? Oto najpopularniejsze przyczyny!
Trawa w ogrodzie lub na działce nie rośnie? Nie ma powodów do paniki. Istnieje wiele sposobów, które warto wypróbować, zanim spisze się trawnik na straty. Jeśli nie rośnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeoczyłeś pewne symptomy lub zaniedbałeś murawę w jakimś aspekcie. Ten artykuł pomoże ci zidentyfikować problem, a następnie podjąć odpowiednie kroki. Powodzenia!
Nieodpowiednie koszenie
Wydaje się, że koszenie to banalna czynność. To prawda, ciężko zrobić to źle. Można jednak popełnić błąd podczas koszenia — na przykład pozostawiając zbyt długi pokos na murawie lub kosząc trawę zbyt krótko w upalny dzień. Poza techniką koszenia warto zadbać również o sprzęt. Noże do kosiarek, żyłki, kosze — wszystkie elementy używanych urządzeń są ważne i dobrze jest regularnie je sprawdzać, a w razie konieczności naprawiać lub wymieniać.
Zanieczyszczenie gleby
Jeśli szukasz przyczyn nierosnącej trawy, spróbuj ustalić, czy gleba w danej lokalizacji nie jest zanieczyszczona. Niektórzy obsiewają określoną połać ziemi, po czym dowiadują się, że była ona miejscem, na przykład, wylewu chemikaliów lub innych toksycznych substancji. Wówczas konieczna może okazać się wymiana gleby lub specjalistyczne zabiegi neutralizujące działania związków chemicznych.
Choroby grzybowe
Dotykają one trawników na porządku dziennym. Rozwijają się jednak szczególnie intensywnie w zacienionych, pozbawionych wiatru i wilgotnych miejscach. Do powstawania chorób grzybowych mogą przyczyniać się również opadające z drzew owoce oraz zalegająca, zbyt długa skoszona trawa. To nieprzyjemny problem, lecz z reguły można go rozwiązać dzięki zastosowaniu odpowiednich środków i utrzymaniu higieny trawnika.
Wysoka lub niska temperatura
Być może nie trafiłeś na warunki atmosferyczne, które sprzyjają wzrostowi trawy? Temperatury bliskie zera, a nawet nieco poniżej 10 ℃, mogą powstrzymać rozwój tych drobnych roślin. Gdy dołączy do tego brak słońca oraz inne niekorzystne czynniki, otrzymujemy gotowy przepis na kłopoty. Oczywiście równie destrukcyjna potrafi być druga skrajność, czyli wysokie temperatury, brak wody oraz ekspozycja na promienie słoneczne. To zatem zupełnie normalne, że trawa nie rośnie w określonych okresach roku. Poza tym pamiętaj, żeby pod żadnym warunkiem nie siać trawy, gdy na zewnątrz panują wymagające warunki.
Szkodniki
Przychodzą znikąd, gdy się ich zupełnie nie spodziewamy. Niestety, prawie nigdy nie odchodzą same. Trawnik może zostać zaatakowany przez owady, takie jak mszyce, przędziorki, tarczniki oraz kilka innych gatunków. Walka z nimi najczęściej sprowadza się do metod chemicznych i biologicznych. W sklepach ogrodniczych znajdziesz mnóstwo jakościowych preparatów, które wyposażą cię w walce ze szkodnikami. Pamiętaj jednak, że równie ważnym sposobem na radzenie sobie z niechcianymi owadami jest zrównoważona pielęgnacja trawnika. Nie zaniedbuj jej, a twoja murawa wcześniej czy później z pewnością się odwdzięczy!