Gardenportal.pl

Dom i ogród

Do czego można wykorzystać kinkiety w oświetleniu domu?

kinkiety

W domowych wnętrzach pojawiają się rozmaite produkty oświetleniowe. Każdy z nich pełni swoją funkcję, zapewniając odpowiednią ilość światła do różnych zadań. Do szczególnie popularnych typów lamp należą bez wątpienia kinkiety, które zalicza się do rozwiązań o olbrzymiej uniwersalności. Z ich pomocą możemy bowiem skutecznie doświetlić rozmaite, domowe przestrzenie oraz wprowadzić sporą dozę przytulności do każdego wnętrza. Do czego zatem wykorzystać kinkiety w modnych aranżacjach? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych porad.

Kinkiety w domu – funkcje lamp we wnętrzach

Prawdę powiedziawszy, trudno znaleźć drugie równie uniwersalne lampy. Kinkiety cieszą się wielkim zainteresowaniem oraz popularnością wśród osób prywatnych. Nie stronią od nich także dekoratorzy wnętrz, szukając sprawdzonego sposobu na dodanie charakteru przestrzeni lub zupełną zmianę jej stylu.

Dostępne w sklepach modele lamp ściennych są niezmiernie zróżnicowane pod względem wielkości, ilości źródeł światła oraz stylistyki. A to wielka zaleta. Każdy może znaleźć kinkiet idealnie pasujący do danej aranżacji. Warto oczywiście sięgać po lampy, które nawiązują wizualnie lub wręcz należą do tej samej rodziny produktów, co umieszczone we wnętrzu lampy główne lub stojące. W ten sposób buduje się spójną wizualnie przestrzeń o sporym walorze dekoracyjnym.

Kinkiety najczęściej pełnią we wnętrzu funkcję oświetlenia bocznego, uzupełniającego. Wspierają główną lampę, zapewniając większą ilość światła. Niekiedy włącza się je zamiast lampy sufitowej – wówczas zyskujemy mniejsze natężenie światła i budujemy przyjemny nastrój, odpowiedni do odpoczynku lub kameralnych spotkań.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których kinkiety pełnią rolę oświetlenia głównego. Szczególnie chętnie sięga się po nie w niewielkich, wydłużonych pomieszczeniach – w przedpokojach, na korytarzach lub klatkach schodowych. Zastosowanie wówczas kilku opraw w rzędzie pozwala dokładnie oświetlić wnętrze, czemu nie sprostałaby nawet największa lampa sufitowa.

Nie zapominajmy też, że kinkiety sprawdzają się jako dekoracja we wnętrzach. Same w sobie niekiedy przybierają bardzo ozdobne formy, przykuwając spojrzenia wszystkich, wchodzących do pomieszczenia. Równocześnie z ich pomocą udaje się oświetlić szczególnie cenne elementy wnętrza – detale architektoniczne, dzieła sztuki, ozdobne przedmioty. Kinkiety pozwalają dopełnić przestrzeń i nadać jej ciekawy, indywidualny charakter.

Dlaczego warto postawić na kinkiety? Zalety tego typu oświetlenia do wnętrz

Podstawową zaletą kinkietów jest oczywiście olbrzymia uniwersalność i możliwość wpisania ich w niemal każdą domową przestrzeń.

Wyróżniają się najczęściej niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu idealnie sprawdzają się nawet w szczególnie małych wnętrzach, zapewniając w nich równocześnie oświetlenie oraz przyjemną dla oka dekorację.

W większości przypadków kinkiety są proste w montażu i nie wymagają szczególnie uciążliwych zabiegów, jak bywa często z rozbudowanymi żyrandolami. Jeśli zdecydujemy się na kilka lamp tego typu w pomieszczeniu, jesteśmy w stanie z ich pomocą tworzyć zróżnicowane sceny świetlne w pełni dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb lub wymagań chwili.

W jakich pomieszczeniach montuje się kinkiety?

Powiedzieliśmy to już kilkukrotnie, powtórzymy też i teraz – kinkiety to lampy naprawdę niezmiernie praktyczne i uniwersalne. Bez trudu można je zamontować niemal w każdej przestrzeni domowej, a nawet na elewacji budynku.

Na zewnątrz lub w pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością lub takich, w których występuje ryzyko zachlapania oprawy wodą (np. w łazience), trzeba tylko zwrócić uwagę na to, żeby produkt miał wysoki współczynnik ochrony IP. To zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem lampy oraz niebezpiecznym dla użytkowników zwarciem w instalacji elektrycznej.

Kinkiety można swobodnie montować w kuchni lub salonie, w sypialni – jako przyjemne dla oka oświetlenie boczne, budujące przytulny nastrój. Na klatkach schodowych i w korytarzach zapewniają bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. W łazienkach oświetlają przestrzeń przy lustrze, aby ułatwić wykonywanie rozmaitych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Wręcz trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez tych bardzo przydatnych lamp.

Kinkiety przybierają tak zróżnicowane formy, że każdy łatwo znajdzie rozwiązania idealnie dopasowane do swoich potrzeb. A Wy, czy znaleźliście już swoje ulubione modele, które doświetlają Wasze wnętrza?

***

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat praktycznych rozwiązań oświetleniowych do domu? Odwiedź stronę Azzardo.com.pl i sprawdź najnowsze rekomendacje ekspertów z branży.