Gardenportal.pl

Dom i ogród

Maj w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

ogród

Maj to miesiąc, w którym ogród wygląda coraz piękniej. Jakie prace ogrodowe prowadzi się w maju?

W maju w ogrodzie nadal koniecznych jest dużo prac. To czas na nowe nasadzenia, wysiewy, a także na intensywną pielęgnację rosnących już kwiatów, krzewów oraz drzew. To także okres tak zwanych „zimnych ogrodników”, czyli dni 12-14 maja, gdy występują ostatnie przymrozki. W drugie połowie maja można na ogół bezpiecznie prowadzić prace gruntowe.

O jakich czynnościach ogrodowych powinno się pamiętać w maju? Co zrobić z krzewami i drzewami? Jak zadbać o rośliny ozdobne?

Krzewy i drzewa

W maju można rozpocząć nowe nasadzenia krzewów oraz drzew – tych kupionych w sklepach oraz uprawianych w pojemnikach. Najczęściej sadzi się wtedy rośliny iglaste, rododendrony czy azalie.

Właściciele drzew owocowych mogą także przeprowadzić przerzedzanie zawiasków, czyli oberwanie części zawiązków, co powoduje lepsze krzewienie się drzew.

Obecne krzewy i drzewa można ściółkować oraz nawozić. W tym celu najlepiej zdecydować się na specjalnie do tego przeznaczone nawozy, na przykład Substral, które zawierają najważniejsze składniki odżywcze potrzebne określonym gatunkom krzewów i drzew.

Rośliny ozdobne

W maju warto zadbać o rośliny ozdobne, w tym o byliny, a także o rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz rośliny cebulowe.

Byliny można podzielić, rozmnożyć i przesadzić w nowe miejsce. Najlepiej robić to w drugiej połowie maja, gdy nie ma już tak dużego ryzyka przymrozków. Z roślin cebulowych należy usunąć zwiędłe kwiaty i owocostany. Można je także przerzedzić przez przeniesienie w inne miejsce.

W maju w ogrodzie można ponadto wysadzać i wysiewać różne piękne rośliny ozdobne. To czas na wysiew m.in. kosmosów, fasoli wielokwiatowych, wilców, łubinów, maciejki, słonecznika, nagietka, bratka ogrodowego, dzwonka ogrodowego, astrów chińskich, kocanek, lwiej paszczy.

Rośliny te powinny być także odpowiednio nawożone. Firma Substral posiada w swojej ofercie nawozy przeznaczone do wielu majowych roślin ozdobnych. W przypadku braku wystarczających opadów warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu rośliny ozdobnych.