Gardenportal.pl

Dom i ogród

Doniczki betonowe – hit czy kit?

doniczki betonowe

Do czego posłużyć mogą doniczki betonowe

Doniczki betonowe, choć nie należą do najnowszych rozwiązań, uznawane są za nowoczesne. Dla wielu jest to klasa sama w sobie. Doniczki te są nie tylko eleganckie, ale i praktyczne. Stanowią połączenie przyjemnego z pożytecznym. Mają przynajmniej kilka zastosowań:

  • jako elementy porządkujące przestrzeń wokół domu, 
  • jako ozdoby,
  • jako kosze na śmieci,
  • jako doniczki na kwiaty.

Interesujące fakty na temat doniczek betonowych

Doniczki betonowe wykonane są z betonu architektonicznego/polimerobetonu. Przy aranżowaniu przestrzeni należy pamiętać o ich sporym ciężarze, co sprawia, że nie są odpowiednie na balkon.

Duże ogrody przydomowe to najczęściej ogromne pole do popisu. Dlaczego nie użyć w naszych aranżacjach ogrodowych doniczek betonowych? Świetnie sprawdzą się one jako elementy porządkujące przestrzeń przy podjazdach, tarasach, ścieżkach. Ciekawa faktura betonu sprawia, że doniczki betonowe stanowią atrakcyjną opcję dla tych, którzy chcą zmienić swój ogród w niespotykane miejsce.

Doniczki betonowe mogą mieć przeróżne kształty. Owalne, prostokątne, geometryczne, odlane w kształt dłoni czy zwierzęcia… Możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.

Używanie doniczek betonowych to inwestycja na lata. Przy większych zabrudzeniach bądź przy zniszczeniu wierzchniej warstwy betonu, wystarczy go wypolerować, by znów cieszyć się jego użytecznością i wyglądem.

Donice betonowe wykorzystuje się często w takich miejscach jak restauracje czy biura, ze względu na ich wysoką trwałość i ozdobność. Stanowią bezpieczny dom dla roślin, bardzo często posiadają izolację, co sprawia, że nie przemarzają w zimie. Sadząc roślinę należy dobrze dobrać jej kształt do donicy i zrobić drenaż.

Choć może się to wydawać zaskakujące, doniczki betonowe świetnie nadają się także pod sadzenie żywopłotów czy drzewek. Ich wysoka stabilność i wytrzymałość umożliwia ten proces. Ustawienie doniczek wzdłuż ogrodzenia może być świetnym pomysłem, wystarczy poczekać, aż żywopłot się zazieleni i cieszyć wspaniałym efektem przez cały sezon.

Doniczki betonowe = doniczki użytkowe

Beton jest obecnie bardzo trendy – to zdecydowanie nie kit. Współczesne możliwości farbowania betonu na przeróżne kolory, tworzenie na nim mozaik, czynią betonowe doniczki niepowtarzalnym elementem wystroju. Istnieją specjalne barwniki do betonu, które pozwalają wystylizować go w sposób oryginalny.

W ogrodzie betonowe doniczki mogą być uzupełnieniem elementów betonowych, jeśli takie w nim występują, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by beton połączyć ze szkłem czy drewnem. Może to dać bardzo interesujący, urozmaicony efekt.

Mówiąc o doniczkach betonowych, należy zwrócić uwagę na jedną z cech betonu: po jakimś czasie może on delikatnie zmienić swój kolor. Wiele osób uznaje to jednak za atut.

Na koniec wspomnieć można o jeszcze jednej właściwości doniczek betonowych: taki element bardzo trudno ukraść bądź zniszczyć, co w dobie wszechobecnego wandalizmu może się okazać całkiem pozytywną stroną doniczek betonowych.

1 thought on “Doniczki betonowe – hit czy kit?

Dodaj komentarz