Gardenportal.pl

Dom i ogród

Studnia chłonna – co należy o niej wiedzieć?

studnia chłonna

Studnia chłonna to zbiornik, do którego zbiera się deszczówka i woda z przydomowej oczyszczalni ścieków. Umożliwia ona równomierne odprowadzanie wody do warstw przepuszczalnych gruntu. Budowa studni nie jest szczególnie trudna. Warto jednak pamiętać o umieszczeniu jej w najbardziej optymalnym miejscu na działce. 

Studnia chłonna – zastosowanie, wymagania

Kiedy działka położona jest na terenie gliniastym, błoto po ulewnym deszczu może być dużym problemem. Nie zawsze da się podłączyć do kanalizacji burzowej. Właśnie wtedy studnia chłonna może być świetnym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji o jej wybudowaniu należy wykonać analizę gruntowo-wodną. Pod powierzchnią słabo przepuszczalną musi znajdować się żwir lub piach. Będzie on odprowadzać deszczówkę do wód gruntowych. Cena takiej analizy to od 60 do 90 złotych. Warto też pamiętać o tym, że studnia chłonna powinna mieć głębokość około 3 metrów (według wytycznych prawa budowlanego). 

Studnia chłonna może być ostatnim elementem w systemie odprowadzania wstępnie oczyszczonych ścieków z przydomowej oczyszczalni do gruntu. To świetne rozwiązanie dla małych działek, gdzie nie ma miejsca na drenaż rozsączający. 

Należy mieć na uwadze prawo wodne. Jeśli pobór wód nie przekroczy 5 m3 na dobę a studnia jest płytsza niż 30 m to pozwolenie na jej wybudowanie nie będzie wymagane. Jeśli pobór nie przekroczy 5 m3 na dobę, ale studnia jest głębsza niż 30 m to pozwolenie wodnoprawne będzie wymagane. Jeśli pobór przekroczy 5m3, pozwolenie również będzie potrzebne. Mówi o tym art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 145). Pozwolenie można załatwić podczas wizyty w urzędzie lub listownie. 

Budowa krok po kroku

Bardzo ważne jest umieszczenie studni w odpowiednim miejscu na działce. Odległość między spodem a poziomem wód gruntowych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Stosowanie studni chłonnej na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, przyniosłoby odwrotny skutek do zamierzonego. Poza tym, musi być 3,5 metra od granicy działki, 30 metrów od studni wodociągowej i 2 metry od najbliższego budynku.

Studnię buduje się z betonowych kręgów o średnicy 1 metra i wysokości 50-60 centymetrów. Deszczówka jest do nich dostarczana rurą drenarską. Potrzebne będą też wpust rynnowy, złączki i trójniki (do rur).

Wykop należy wykonać nie tylko pod samą studnię. Obok potrzebne będą również wykopy pod rury drenarskie. Muszą mieć one głębokość przekraczającą poziom przemarzania gruntu (w Polsce jest to 80-120 centymetrów). Wykop wymaga zabezpieczenia geowłókniną. Tego kroku nie warto pomijać, aby studnia działała jak najlepiej. 

Na dnie studni chłonnej trzeba umieścić odpowiednie kruszywo o wysokiej przepuszczalności. Zwykle jest to płukany piach lub żwir. Istotne jest też podłączenie rury perforowanej. Doprowadza ona deszczówkę do studni. Musi być solidnie wciśnięta w otwór w ściance betonowego kręgu. Najlepiej jest wykonać betonowanie w miejscu wlotu rury. Nie może ona przeciekać. 

Na koniec zostaje zasypanie elementów systemu i zagłębienia wokół studni. Zwykle wykorzystuje się do tego grunt z wykopu. 

Studnia chłonna – cena

Cena budowy zależy od tego, czy chodzi nam o studnię tylko na wodę deszczową, czy też do domowej oczyszczalni ścieków. Pierwszy wariant będzie stosunkowo niedrogi. Wiele zależy od jakości wybranych materiałów. Warto postawić na te wyższej jakości. Wpust rynnowy to cena około 500 złotych, kręgi betonowe to około 150-170 złotych. Bardzo istotna jest również rura drenarska za 100-200 złotych za 50 metrów bieżących. Dodatkowo, potrzebne będą złączki i trójniki do rur. około Kosztują około 10 złotych za sztukę. Trzeba również wybrać kruszywo na dno studni. Cena będzie wynosić do 1000 złotych. Nie uwzględnia ona jednak kosztu wykonania, który może wynieść dodatkowe 300-500 złotych. 

1 thought on “Studnia chłonna – co należy o niej wiedzieć?

Dodaj komentarz