Gardenportal.pl

Dom i ogród

Drewniane żaluzje – do jakich aranżacji pasują?

Drewniane żaluzje

Żaluzje do niedawna jeszcze kojarzyły się głównie ze szkolnymi klasami, biurami lub urzędami. Powracają jednak w wielkim stylu i stają się już niemal obowiązkowym elementem wystroju modnych wnętrz. Sprawdź, do jakich aranżacji najlepiej pasują drewniane żaluzje i poznaj ich zalety.

Drewniane żaluzje – czym się charakteryzują?

Żaluzje, podobnie jak inne osłony okienne, mają za zadanie przede wszystkim chronić przed promieniowaniem słonecznym i nagrzewaniem się wnętrz. Jednak nie można bagatelizować ich roli w tworzeniu wystroju. Dekoracyjne aspekty żaluzji są równie ważne, jak te funkcjonalne. Drewno, z którego są wykonane, jest materiałem powszechnie stosowanym w wystroju wnętrz, dzięki czemu mogą się one dopasować do niemalże każdego pomieszczenia. Zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że dają one atmosferę przytulności. Możliwość częściowego odsłonięcia lameli pozwala budować przyjemną aurę poprzez regulację oświetlenia. 

Żaluzje drewniane – do jakiego stylu pasują?

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, drewniane żaluzje najlepiej sprawdzają się w aranżacjach nawiązujących do natury. Sprawia to, że doskonale pasują do stylu boho, shabby chic, skandynawskiego czy też eklektycznego. Nie oznacza to jednak, że tylko w tego typu wnętrzach mogą wyglądać dobrze. Odpowiednio dobrany kolor drewna sprawi, że doskonale dopasują się również do minimalistycznego, nowoczesnego wystroju, a w połączeniu z firankami lub zasłonami znajdą swoje miejsce w tradycyjnej, stylowej aranżacji.

Jakie żaluzje drewniane wybrać?

Lamele żaluzji drewnianych mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna – dostępne są z abachi, lipyczy bambusa. Rodzaj wybranego surowca decyduje o kolorze produktu. Bardzo popularne są żaluzje bambusowe, które posiadają jasną, neutralną barwę. Dopasują się one do przestronnych wnętrz utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Ciekawym rozwiązaniem jest także ciemne drewno. Nadaje ono pomieszczeniu poważnego, eleganckiego charakteru. Żaluzje z niego wykonane doskonale sprawdzą się w salonie lub gabinecie utrzymanym w stylistyce kolonialnej. Wybierając materiał, z jakiego wykonane będą żaluzje, warto dopasować je do reszty wystroju.

Jaką szerokość lameli wybrać?

Kupując drewniane żaluzje, trzeba się zdecydować nie tylko na rodzaj surowca, ale także na szerokość lameli. Najwęższe mają 25 mm, a najszersze 70 mm. Ma to duży wpływ na to, w jaki sposób oświetlone będzie pomieszczenie. Szerokie lamele tworzą ciekawy efekt, jednak niektórzy mogą woleć mniejsze pasy światła wpadające do wnętrza. Wymiary drewnianych elementów wpływają także na łatwość ścierania kurzu. Przy wyborze tych węższych, konieczny może okazać się także zakup specjalnej szczotki. Większe natomiast można bez problemu przetrzeć ściereczką. Rolety drewniane dopasowane do Twoich preferencji znajdziesz w sklepie Rolety-Żaluzje-Katowice.

Żaluzje drewniane – zalety

Żaluzje drewniane wyróżniają się znacznie od innych osłon okiennych. Są one wykonywane ręcznie, z naturalnego materiału. Drewno zapewnia także całkowite zaciemnienie pomieszczeń, w przeciwieństwie do tkanin, które w pewnym stopniu przepuszczają światło. Budowa żaluzji pozwala także na regulację oświetlenia i tworzenie w ten sposób nastrojowej atmosfery. Są to więc osłony okienne, które nie tylko wyglądają pięknie i elegancko, ale także spełniają wszystkie ważne funkcje.