Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak zabezpieczyć oczko wodne przed dziećmi?

Siatka ochronna na oczko wodne

Oczko wodne jest ciekawą atrakcją w ogrodzie, jednak w sytuacji, gdy masz małe dzieci, może ono okazać się również niebezpieczne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zabezpieczenie jego granic, by żadna osoba nie mogła przypadkiem wpaść do wody. Co sprawdzi się najlepiej w takim przypadku? Na jakie produkty zabezpieczające warto postawić?

Jak zabezpieczyć oczko wodne?

Istnieje kilka form zabezpieczenia oczka wodnego przed dziećmi. Niektóre osoby decydują się na specjalne płotki, ale dobrym wyborem okazuje się także postawienie na siatkę. Pozwala ona na zabezpieczenie dzieci czy zwierząt przed przypadkowym wpadnięciu do oczka. Co więcej, siatki mogą pełnić także dodatkowe funkcje. Mowa tu o zbieraniu zanieczyszczeń, takich jak np. opadające liście czy patyki. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy oczko znajduje się w bliskim otoczeniu drzew.

Czym powinna cechować się dobra siatka na oczko wodne?

Siatka na oczko wodne powinna być odpowiednio wytrzymała. Nie można zapominać o tym, że jest ona narażona na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, w tym także skrajnych temperatur i promieniowania słonecznego.

Siatka na oczko wodne powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów. Najczęściej jest to polietylen o wysokiej gęstości, który wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie jest wytrzymały na działanie promieniowania UV, wody czy skrajnych temperatur. Dzięki temu taką siatkę zabezpieczającą na oczko wodne można stosować przez wiele sezonów – mówi specjalista z firmy Symar oferującej m.in. zabezpieczenia oczka wodnego przed dziećmi.

Siatka zabezpieczająca oczko wodne przed dziećmi nie może również ulegać gniciu. Z tego powodu do jej stworzenia używa się głównie tworzyw sztucznych. W innym przypadku na jej powierzchni mógłby pojawić się grzyb czy pleśń. Siatka musi być też całkowicie wodoodporna.

Siatka ochronna na oczko wodne

Siatka ochronna na oczko wodne dopasowana do danego zbiornika

Trzeba pamiętać również o tym, że siatka ochronna na oczko wodne musi mieć odpowiednie wymiary. Z tego powodu warto dokładnie wymierzyć zbiornik przed zamówieniem danego produktu. W razie konieczności mogą zająć się tym również specjaliści, którzy montują gotowy produkt. Znaczenie ma także wielkość oczek.

Wybierając odpowiednią siatkę na oczko wodne, warto skupić się również na jej typie. Wśród dostępnych propozycji pojawiają się m.in. modele polietylenowe dziane oraz zaciemniające SDM. Te ostatnie doskonale radzą sobie z długą ekspozycją na działanie promieniowania UV. Jeśli nie wiesz, na jaki model warto się zdecydować, w każdej chwili możesz również zapytać specjalistów produkujących siatki zabezpieczające na oczka wodne.

Jakie dodatkowe funkcje pełni siatka na oczko wodne?

Siatka asekuracyjna na oczko wodne chroni nie tylko dzieci czy zwierzęta. Pełni ona również wiele dodatkowych funkcji, takich jak:

  • zabezpieczanie przed spadającymi liśćmi, gałązkami, owocami,
  • ochrona ryb w zbiorniku przed atakami niektórych ptaków,
  • ochrona oczka wodnego przed zazielenieniem w wyniku procesów gnilnych.

Wszystkie te cechy sprawiają, że siatka ochronna na staw to korzystne rozwiązanie, bez względu na rozmiar czy przeznaczenie danego zbiornika. Musi być ona jednak odpowiednio wytrzymała, wykonana z tworzyw sztucznych odpornych na działanie różnych czynników.