Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak urządzić funkcjonalną przestrzeń domową?

Funkcjonalna przestrzeń

Podczas urządzania mieszkania lub domu często największy nacisk kładzie się na walory estetyczne przestrzeni. Choć kolory, dodatki i stylistyka są ważne, nie można zapomnieć o funkcjonalności. Dowiedz się, jak sprawić, że wykonywanie codziennych czynności w Twoim domu będzie przyjemne i bezproblemowe.

Funkcjonalna przestrzeń, czyli jaka?

Funkcjonalność w wystroju wnętrz oznacza, że przestrzeń powinna spełniać wszystkie funkcje, jakie są jej przeznaczone. Poruszanie się po niej nie powinno być niczym utrudnione, a przedmioty codziennego użytku powinny być łatwo dostępne. Dla każdego pomieszczenia funkcjonalność oznacza coś innego – kuchnia ma być ergonomiczna, aby ułatwiać pracę, a salon przede wszystkim przestrzenny i wygodny. Poniżej przedstawiamy rady, które sprawią, że w mieszkaniu zapanuje ład i porządek.

Planowanie przestrzeni i układu mieszkania

Pierwszą zasadą urządzania funkcjonalnego domu jest zaplanowanie przestrzeni. Należy na spokojnie zmierzyć wszystkie pokoje i zastanowić się, jakiej wielkości meble najlepiej się sprawdzą. Często w małych pomieszczeniach lepiej zwyczajnie zrezygnować z niektórych elementów wyposażenia. Poza metrażem podczas planowania warto wziąć po uwagę liczbę domowników czy przyjmowanych gości. Da to wskazówkę, ile miejsc siedzących powinno być przy stole czy w salonie. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie planu mieszkania na kartce lub w programie komputerowym. W taki sposób można zwizualizować sobie przestrzeń i ustalić najlepszy możliwy układ mebli.

Łatwy dostęp i przestrzeń do przechowywania

Dostępność jest kluczowym aspektem funkcjonalności mieszkania. Warto zawczasu pomyśleć o wszystkich przedmiotach, które są w domu potrzebne, ale które na co dzień warto gdzieś schować. Mowa tu o takich przyrządach jak odkurzacz, suszarka na pranie czy wiadro od mopa. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie szafy na wymiar, która pozwoli wykorzystać nieustawną wnękę, lub stworzenie osobnego pomieszczenia gospodarczego. Trzymanie wszystkich przyrządów tego typu w jednym miejscu znacznie ułatwi zachowanie porządku w domu i sprawi, że sprzątanie będzie łatwe i intuicyjne.

Funkcjonalna przestrzeń – meble

Urządzenie mieszkania w taki sposób, by było funkcjonalne, dotyczy nie tylko układu elementów aranżacji. Ważne jest także to, żeby meble były wyposażone w udogodnienia, które mogą okazać się przydatne. Dobrym przykładem są meble tapicerowane w salonie. Kanapa lub sofa, poza funkcją wypoczynkową, może służyć również jako miejsce do spania dla gości, jeśli jest rozkładana. Warto wykorzystać ją także jako przestrzeń do przechowywania, np. pościeli czy ubrań. Innym przykładem jest stół jadalny – warto wybrać taki, który można rozłożyć i złożyć, w zależności od liczby osób. 

Gdzie szukać funkcjonalnych mebli?

Funkcjonalne meble to takie, które spełniają indywidualne oczekiwania i potrzeby. Szeroki wybór wyposażenia wnętrz, które charakteryzują praktyczne rozwiązania, znaleźć można w sklepie internetowym Meble Pyka. Warto wybierać te najwyższej jakości – można mieć wtedy pewność, że żadna z ich funkcji nie zawiedzie i będą mogły one służyć przez lata.