Gardenportal.pl

Dom i ogród

Drewno jest dobre na wszystko

panele drewniane

Czy rzeczywiście jest tak, że kiedy stawiamy na drewniane elementy w naszym najbliższym otoczeniu, nie ma znaczenia do jakiego pomieszczenia je wybieramy? Na przykład lustro z drewnianą ramą w łazience – decydować się, czy lepiej zrezygnować i na przykład znaleźć inne pomieszczenie na to rozwiązanie? Dajmy na to przedpokój. Czy też nie ma to znaczenia i drewno wszędzie może czuć się bezpiecznie? Nawet w takich pomieszczeniach, jak łazienka?

Gatunek drewna

Cóż, o lustro z drewnianą ramą w łazience możemy być spokojni. Owszem, wybór gatunku drewna będzie tutaj miał swoje znaczenie. Wiadomo, że łazienka, szczególnie jeżeli jest połączona z prysznicem, jest miejscem, gdzie trzeba dokonywać przemyślanych wyborów. W tym wypadku mielibyśmy do czynienia z ochroną drewna co najwyżej przed parą, unoszącą się przy gorącej kąpieli. Na pewno blat drewniany w łazience będzie stanowił większe wyzwanie. Gdyż tutaj będzie jeszcze miał poza parą,  styczność z wodą. Czego zapewne uniknąć się nie da. W tym wypadku również wybór odpowiedniego drewna, ale także właściwa konserwacja, powinna rozwiać nasze ewentualne obawy.

Panele ścienne i sufitowe

Panele drewniane mogą stanowić taki dylemat. Szczególnie jeżeli mamy na myśli panele sufitowe lub ścienne. Czy nadają się do każdego rodzaju pomieszczenia? Zapewne sprawdzą się w salonie, bo są nadzwyczaj dekoracyjnym elementem, który wraz z jego funkcjonalnością, nadają każdemu pomieszczeniu, a szczególnie salonowi – wyjątkowego wyglądu. Jeżeli jeszcze salon służy nam za miejsce spotkań z przyjaciółmi, czy rodziną – jest to wręcz idealne miejsce. A czy tak samo sprawdzą się w sypialni lub pokoju dziecka? Panele ścienne tak samo, jak i panele sufitowe mają tę przewagę, że gdziekolwiek ich nie zamontujemy, na jakiejkolwiek powierzchni, zawsze będą stanowić o wyjątkowości wnętrza.

Znajdzie się rozwiązanie

Warto pamiętać, że panele są przeznaczone do suchych pomieszczeń. To znaczy takich, gdzie wilgotność powietrza nie jest podwyższona. To jednak nie znaczy, że producenci nie mają i na to rozwiązania. Jeżeli dobrze się rozejrzymy, spotkamy się z ofertami, które na specjalne życzenie są w stanie przygotować panele nawet do takich pomieszczeń, jak baseny, czy łazienki. Tutaj podwyższona wilgotność powierza nie będzie miała wpływu. Jednak trzeba mieć na uwadze, że tak czy inaczej, trzeba je chronić przed wodą.

Wysiłek wynagrodzony

Oczywiście w tym przypadku liczy się gatunek drewna. Odpowiedni wybór – tutaj zresztą możemy polegać na stolarniach, czy producentach drewnianych paneli – pozwoli nam zaoszczędzić wiele problemów. Drewno wszędzie sprawdza się i nadaje charakterystycznego smaku każdemu pomieszczeniu. Czasami trzeba po prostu trochę więcej wysiłku, żeby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, ale jak już się je znajdzie, to i ten wysiłek zostanie nam wynagrodzony.