Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ekologiczne wyposażenie domowego ogrodu

wiata garażowa

Dzisiaj ekologia jest w modzie. Jednak ekologiczny ogród to nie tylko trend, ale też niezwykle praktyczne rozwiązanie. Podstawowe elementy wyposażenia ekologicznego ogrodu to wiata solarna i ekologiczny taras. Czym charakteryzują się te konstrukcje i co należy o nich wiedzieć? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie w tym temacie. Koniecznie przeczytaj! Możliwe, że będzie to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Co to jest wiata solarna?

Określana również jako wiata fotowoltaiczna lub carport, wiata solarna to konstrukcja składająca się z podpór i zadaszenia pokrytego modułami fotowoltaicznymi. Może stanowić całkowicie niezależną konstrukcję lub funkcjonować jako zadaszenie przydomowe. Pod względem wymiarów i ilości produkowanej energii konstrukcje znacząco się różnią. Ich rozmiary wynoszą od kilku do kilkudziesięciu metrów długości w zastosowaniu komercyjnym. Natomiast średnia moc w użytku domowym to kilka kW. Jednak w użytku komercyjnym zadaszenie z paneli fotowoltaicznych może produkować nawet kilkadziesiąt kW.

W przypadku takiej budowli, jak wiata fotowoltaiczna, konstrukcja przeważnie wykonana jest z metalu. Dostępna jest też wiata fotowoltaiczna drewniana. Natomiast jeśli chodzi o sam dach, tutaj bywa różnie. Możliwe jest wykonanie go z metalu lub drewna, a na konstrukcji umieszczenie modułów. Jednak można także wykonać zadaszenie z paneli fotowoltaicznych. Niezbędne jednak jest do tego zastosowanie wzmocnionych paneli typu szkło-szkło. Tak zwane moduły double glass bifacial to wyjątkowo korzystne rozwiązanie ze względu na następujące cechy tego typu modułów:

  • obustronne pozyskiwanie energii,
  • odporność na mgłę solną,
  • wysoka wytrzymałość na obciążenia,
  • innowacyjna estetyka.

Wiata fotowoltaiczna i jej funkcje

Wyjaśniliśmy już, jaka jest budowa wiaty fotowoltaiczne i czym ona generalnie jest. Jednak w jakim celu budować wiatę solarną? Otóż okazuje się ona przydatna w wielu przypadkach. 

Najczęstszym zastosowaniem jest produkcja energii do zasilania samochodu elektrycznego. Własna stacja ładowania to rozwiązanie bardzo wygodne i w dłuższej perspektywie czasu niezwykle oszczędne.

Dlaczego jeszcze przydatna jest wiata fotowoltaiczna? Konstrukcja tego typu stanowi zadaszenie dla pojazdu, chroniąc go przed deszczem, śniegiem czy nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi. Jednocześnie jeśli wiata posiada zadaszenie z paneli fotowoltaicznych typu szkło-szkło, przestrzeń pod dachem w ciągu dnia jest stale oświetlona.

Niewątpliwe budowa wiaty fotowoltaicznej to dobry pomysł również wtedy, kiedy:

  • dach uniemożliwia montaż na nim paneli fotowoltaicznych,
  • potrzebujemy energii do zasilania przydomowego warsztatu,
  • potrzebujemy przydomowego zadaszenia i chcemy przy okazji obniżyć rachunki za prąd.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wiaty fotowoltaicznej? Interesuje Cię budowa takiej konstrukcji? Sprawdź poniższy link do artykułu, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje – https://n-energia.pl/wiata-fotowoltaiczna-carport/.

Taras w stylu ekologicznym – niezbędne panele fotowoltaiczne

Niewątpliwie aranżacja tarasu ekologicznego powinna uwzględniać zadaszenie z paneli fotowoltaicznych. Tego typu taras to doskonała alternatywa dla zwykłych wiat lub ich uzupełnienie. Tworząc taras w stylu ekologicznym, moduły można również zamontować na barierkach. Dotyczy to głównie sytuacji, w których taras nie posiada zadaszenia. Niemniej jednak efektywniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie modułów na dachu lub też stworzenie dachu właśnie z modułów, podobnie jak w przypadku omawianych wcześniej wiat.

Jeśli chodzi o same panele fotowoltaiczne zadaszenie tarasu może być wykonane właśnie z nich, jednak stosowanym rozwiązaniem jest też tradycyjne zadaszenie. Może być metalowe, drewniane czy murowane. Panele można położyć na różnych przestrzeniach. Jeśli mowa o dużym ekologicznym tarasie, może on zastąpić nie tylko wiatę, ale wręcz dach budynku, mieszcząc panele umożliwiające wytworzenie energii dla całego domu.

Dlaczego wiata solarna i ekologiczny taras to ważne rozwiązania?

Troska o ekologię zdaje się być dzisiaj ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Stoimy na skraju katastrofy klimatycznej, której można zapobiec tylko poprzez zdecydowane działania. Dlatego też rozwiązania takie, jak wiata solarna czy ekologiczny taras stają się coraz powszechniejsze. W przypadku takich konstrukcji, jak wiata fotowoltaiczna, cena może być z pozoru tym, co od niej odstrasza. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieje możliwość uzyskania dopłaty do budowy wiaty fotowoltaicznej. Podobnie w przypadku aranżacji tarasu ekologicznego prosument może liczyć na wsparcie z rozmaitych programów dofinansowania. Ostatecznie zatem koszt zakupu i montażu instalacji nie jest wcale tak wysoki.

Wydaje się, że budowa wiaty fotowoltaicznej to w większości przypadków dobry pomysł. W ten sposób można zrobić coś dobrego dla środowiska, zyskać większą niezależność energetyczną i oszczędzić pieniądze. Ekologiczny ogród to również taras w stylu ekologicznym, wyposażony w panele fotowoltaiczne. Decydując się na którekolwiek z tych rozwiązań, warto współpracować z fachowcami, którzy wykonają instalację najwyższej możliwej jakości.

fot. tytułowa: n-energia.pl/wiata-fotowoltaiczna-carport/