Gardenportal.pl

Dom i ogród

Garaż wykonany z blachy – dlaczego warto

garaż z blachy

Jeśli mamy samochód i myślimy o jego garażowaniu, powinniśmy rozważyć garaż blaszany. Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Garaże blaszane są częstym elementem zabudowy miejskiej, można je spotkać na prywatnych posesjach i w dużych gospodarstwach rolnych. Skąd bierze się ich popularność?

Garaże blaszane są przede wszystkim znacznie tańsze niż murowane i drewniane. Powstają z arkuszy blachy stalowej. Poszczególne elementy są łączone na nity. Szkielet jest wykonany ze stali lub aluminium. Cała konstrukcja jest bardzo lekka. Jej montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Nie wymaga oczywiście prowadzenia żadnych prac budowlanych, czy tworzenia dodatkowych projektów, jak ma to miejsce w przypadku stawiania garażu murowanego. Co równie ważne – zgodnie z prawem budowlanym wzniesienie garażu blaszanego nie wymaga pozwoleń.

Najczęściej wybierane są garaże blaszane ocynkowane. Warstwa cynku, która pokrywa zewnętrzną stronę blachy, ma działanie antykorozyjne, czyli zapobiega niszczeniu metalu w wyniku działania wilgoci czy innych czynników środowiskowych. Dzięki ocynkowaniu wydłuża się żywotność materiału. Blacha cynkowana nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji, czy zabezpieczenia przed zimą. Garaż blaszany może być ustawiony na różnych podłożach, trzeba jednak pamiętać, aby wpierw je utwardzić i wyrównać. Po zakończeniu montażu konieczne jest też przytwierdzenie konstrukcji do podłoża za pomocą odpowiedniego systemu kotwiczenia. Mogą to być na przykład korki rozporowe lub kątowniki. Bardzo często stosuje się wylewki betonowe pod garaż z blachy lub układa całe płyty betonowe. Takie rozwiązanie jest estetyczne oraz ułatwia zachowanie porządku w środku.

Lekka i trwała blacha świetnie sprawdza się w roli ochrony przed wszelkimi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: grad, śnieg, deszcz czy silny wiatr. Prosta konstrukcja umożliwia szybki demontaż i przeniesienie garażu w inne miejsce. Ta właściwość często jest wykorzystywana przez firmy budowlane, które stawiają garaże blaszane w celu przechowywania sprzętu lub maszyn. Po zakończeniu budowy przenoszą się do kolejnego miejsca. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu, który w branży budowlanej odgrywa istotną rolę.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zamówienia garażu na wymiar. W ten sposób będziemy w stanie dopasować jego rozmiary do naszych potrzeb i przestrzeni, jaką dysponujemy. Wiele osób, posiadając kilka pojazdów do garażowania, decyduje się na garaże wielostanowiskowe. Można też zamówić garaż, który będzie stanowił miejsce postojowe dla auta i posiadał wystarczająco miejsca na urządzenie warsztatu. Garaże wykonane z blachy często pełnią rolę budynków gospodarczych. Wówczas wyposażone są w drzwi i okna. Najczęściej są też ocieplane. Co ważne, garaż blaszany można ocieplić zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Stosuje się w tym celu styropian. Dostępne na rynku rozwiązania, pozwolą każdemu wybrać garaż blaszany spełniający jego oczekiwania.