Gardenportal.pl

Dom i ogród

Gdzie w ogrodzie ustawić basen stelażowy?

basen stelażowy

Basen stelażowy to rozrywka i ochłoda w gorące dni. Jednak by możliwe było satysfakcjonujące, zdrowe i bezpieczne korzystanie z niego, warto wiedzieć, gdzie najlepiej go umieścić. Jakie podłoże sprawdzi się najlepiej pod basenem stelażowym? O czym jeszcze warto pamiętać, planując jego ulokowanie?

Jakie podłoże najlepiej sprawdzi się pod basenem stelażowym?

Jednym z typów podłoża, polecanych do zastosowania pod basenem stelażowym jest piasek, materiał pozwalający na łatwe poziomowanie terenu. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, by warstwa nie była zbyt gruba, aby nie doszło niebezpiecznej sytuacji w postaci zapadnięcia się basenu. Idealny piasek na podłoże basenowe powinien być drobny, dobrze wypłukany i zbity. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które przygotowując basen do wstawienia w ogrodzie, nie chcą ponosić dużych nakładów finansowych.

Alternatywą dla piasku jest trawnik. W zasadzie to podłoże nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak należy liczyć się z tym, że w miejscu ustawienia basenu w kolejnym sezonie prawdopodobnie nie pojawi się trawa. Co więcej, jeżeli zajdzie taka potrzeba, poziomowanie terenu przy trawniku będzie zdecydowanie trudniejsze niż przy piasku.

Dla wielu osób optymalnym wyborem pod basen ogrodowy jest kostka brukowa, będąca trwałym, twardym i co najważniejsze równym podłożem. Kostka jest bardzo łatwym materiałem do wypoziomowania, jednak ze względy na jej koszta, jest stosowana jako podłoże do basenu znacznie rzadziej niż piasek czy trawa. Pomimo wysokiej ceny kostka to podłoże trudne do naruszenia, które nawet po usunięciu basenu (w przeciwieństwie do trawnika) pozostanie w niezmiennym stanie.

Wylewka betonowa to możliwość uzyskania statecznego i bezpiecznego podłoża pod warunkiem, że zostanie wykonana na dobrze wypoziomowanym podłożu. To ważne, gdyż jeżeli nie zostanie to wykonane prawidłowo, basen nie będzie stabilny, a tym samym odpowiednio bezpieczny.

Drewniane podesty to rozwiązanie łączące estetykę i funkcjonalność. Podłoże jest trwałe, a korzystanie z basenu komfortowe i bezpieczniejsze.

Gdzie w ogrodzie ustawić basen stelażowy?

Lokalizacja basenu ma bardzo duży wpływ na komfort kąpieli, ale również na estetykę posesji i wygodę przemieszczania się po działce. Dlatego też jego umiejscowienie należy starannie przemyśleć, szczególnie gdy umieszczany jest na działce o ograniczonej powierzchni.

Jeżeli jest taka możliwość, baseny stelażowe należy ustawiać w miejscach, które przez większość dnia są dobrze nasłonecznione. To pozwoli na naturalne nagrzanie wody. Jeżeli zależy nam na osłonieniu się przed promieniami słonecznymi, lepszym rozwiązaniem na czas kąpieli będzie rozstawianie specjalnego zadaszenia niż umieszczenie basenu w cieniu.

Aby uniknąć nadmiaru zanieczyszczeń i szybszego uszkodzenia basenu, nie należy ustawiać go w sąsiedztwie drzew i krzewów.