Gardenportal.pl

Dom i ogród

Ile kosztują rolety zewnętrzne i od czego zależy cena?

rolety

Rolety zewnętrzne coraz częściej wybierane są jako wyposażenie nowo budowanych domów i mieszkań. Dzieje się tak za sprawą ich wielu zalet, których nie są w stanie zagwarantować rolety wewnętrzne, takich jak dodatkowa izolacja termiczna i akustyczna, podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia domu czy ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo ile kosztują rolety zewnętrzne i od czego zależy cena?

Rolety zewnętrzne – od czego zależy cena?

Odpowiedź na pytanie: ile kosztują rolety zewnętrzne i od czego zależy cena? ni jest jednoznaczna, ponieważ cena rolet zewnętrznych zależy od wielu czynników. Jednym z nich są materiały, których używa się do ich produkcji. Materiały te muszą być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Produkcja takich materiałów jest czasochłonna i skomplikowana, dlatego też cena rolet zewnętrznych jest większa od nieposiadających takich właściwości rolet wewnętrznych. Kolejnym czynnikiem, wpływającym na cenę rolety zewnętrznej jest jej wielkość. Większa roleta to przede wszystkim większa liczba materiału, ale także konieczność zastosowania bardziej wytrzymałych podzespołów.

Montując rolety zewnętrzne musimy wybrać rodzaj sterowania, który również wpłynie na ich cenę. Sterowanie, czyli podnoszenie i opuszczanie rolet, może się odbywać przy pomocy ręcznych zwijaczy sznurowych lub taśmowych, albo za pomocą automatycznego systemu. Sterowanie ręczne jest tańsze, jednak może być mniej komfortowe od automatycznego uruchamiania rolet za pomocą pilota. 

Uwzględniając to, ile kosztują rolety zewnętrzne i od czego zależy cena?, powinniśmy także zastanowić się nad kosztami montażu. W przypadku rolet zewnętrznych nie mamy możliwości zamontowania ich samodzielnie, dlatego też będziemy musieli ponieść koszty montażu. Koszty te również zależą od paru czynników, między innymi od rodzaju rolet, kasety, wysokości na której będą montowane oraz etapu prac, na którym zdecydujemy się na ich montaż. Montowanie rolet na wysokości wymaga użycia stelaża, co zwiększy koszty, natomiast montaż rolet, których nie planowano na etapie projektu będzie bardziej skomplikowany, czyli również droższy.

Rolety zewnętrzne a dodatkowe elementy powiększające cenę.

Koszty rolet zewnętrznych mogą zwiększyć także dodatkowe elementy, które za chwilę Państwu przedstawimy. Pierwszym z nich jest kolor rolet. Do wyboru mamy standardowe, a zarazem tańsze barwy: szary, biały, brąz oraz beż, lub kolory o nietypowej barwie np. zielonej, żółtej, czerwonej lub imitującej drewno. Dodatkowy element zwiększający cenę rolety to także system antywłamaniowy. Nie każda roleta jest w niego wyposażona, jednak każda roleta pełni funkcje zapewniające bezpieczeństwo. System antywłamaniowy wyposaża nasze rolety w elementy blokujące roletę w pozycji zamkniętej. Są to zamki, zasuwki lub wieszaki samoblokujące. 

Ile kosztują rolety zewnętrzne i od czego zależy cena? – podsumowanie.

Koszt rolet zewnętrznych zależy od wielu czynników, które opisaliśmy powyżej. Ceny te zmieniają się także z związku ze zmianami na rynku. Poglądowo możemy przyjąć, że cena za metr kwadratowy podtynkowych rolet zewnętrznych, ręcznych zaczyna się od ok. 180 zł, natomiast natynkowych od 160 zł za metr kwadratowy. Warto zwrócić uwagę także na cenę pojedynczej rolety aluminiowej, która zaczyna się od 170 zł.