Gardenportal.pl

Dom i ogród

Wąż ogrodowy – jaki kupić?

wąż ogrodowy

Mogłoby się wydawać, że zakup węża ogrodowego to najprostszy wybór podczas uzupełniania wyposażenia ogrodu. Jednak nawet tak – wydawałoby się – prosta rzecz jak wąż ogrodowy musi posiadać kilka ważnych cech, by dobrze spełniać swoje zadanie. Dowiedz się, jak wybrać wąż ogrodowy, by podlewanie roślin było wygodne, szybkie i skuteczne.

Jaka długość węża ogrodowego?

Długość to jeden z podstawowych parametrów, jaki powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru szlaufa. Zanim Powinna ona zależeć od wielkości ogrodu i odległości od punktu ujęcia wody do najdalszego zakątka, który musi być nawadniany. Warto zapewnić sobie jeszcze dodatkowe 2-3 metry zapasu, gdyby zaszła konieczność omijania przeszkód, np. klombów, altan czy innych elementów architektury ogrodowej.

Masz wyjątkowo duży ogród?

Zamiast jednego bardzo długiego węża rozważ zakup rozdzielacza, który zamontujesz do kranu i podłączysz do niego dwa szlaufy, odchodzące w różne strony. Innym rozwiązaniem jest trójnik, dzięki któremu rozdzielisz wąż ogrodowy na dwa rozgałęzienia dopiero na wybranej długości. W tym przypadku trzeba jednak zadbać o zachowanie dostatecznego ciśnienia wody. W tym celu jeden szerszy wąż, np. o średnicy ¾ cala, powinien przechodzić w dwa węższe, np. o średnicy ½ cala.

Wąż ogrodowy – jaką powinien mieć średnicę?

Wraz ze wzrostem długości węża spada ciśnienie wody. Dlatego im dłuższy wąż, tym większą powinien mieć średnicę, gdyż większy przekrój gwarantuje wyższe ciśnienie. W ogrodach najczęściej stosuje się węże o średnicy ¾ cala lub ½ lata. Dostępne są również węże o większej średnicy, jednak są one rzadziej używane.

Jakość i wykonanie

Im więcej warstw będzie składać się na wąż, tym bardziej będzie on odporny na uszkodzenia mechaniczne z zewnątrz oraz na rozerwanie w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia wody. Na wytrzymałość wpływa również oplot – za najbardziej wytrzymałe uważa się węże z oplotu spiralnego. Materiały, z których wykonane są szlaufy, powinny być również odporne na działanie promieni UV oraz skrajne temperatury. Ważne również jest to, by nie były zbyt ciężkie oraz nie plątały nie skręcały się.

Akcesoria do węży ogrodowych

W celu wygodnego i skutecznego podlewania ogrodu zadbaj o to, by Twój wąż ogrodowy wyposażony był w przydatne i praktyczne akcesoria. Wśród najbardziej popularnych wystarczy wymienić:

  • szybkozłączki kranowe,
  • pistolety zraszające,
  • końcówki zraszające z możliwością regulowania strumienia,
  • końcówki do sztukowania węża.

Przenoszenie i przechowywanie

Bardzo pomocne, zarówno podczas użytkowania węża, jak i jego przechowywania, są różnego rodzaju stojaki lub bębny. Dzięki nim możesz swobodnie regulować długość węża, unikając skręcania, i zginania, które mogłoby utrudniać prawidłowy przepływ wody. Dużą popularnością cieszą się węże rozciągliwe, które rozciągają się pod wpływem ciśnienia wody, a kiedy są nieużywane, wracają do mniejszych rozmiarów. Dzięki temu zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze w przechowywaniu. Atrakcyjny wybór tego rodzaju szlaufów znajdziesz w sklepie Emast.pl.