Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak oświetlić dom na zewnątrz?

oświetlenie domu

Każdy z nas bardzo dobrze wie, jak duży wpływ ma na nas miejsce, w którym przebywamy. Dlatego tak ważne jest, by nasz dom oraz jego otoczenie jak najbardziej odpowiadały naszym upodobaniom, oraz stały się swoistą oazą do odpoczynku i relaksu. Niezbędna ku temu jest odpowiednia aranżacja, której przysłowiową kropką nad „i” jest oświetlenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Jak go oświetlić i sprawić, aby zarówno dom, jak i ogród nabrały blasku, stylu i charakteru, a jednocześnie zadbać o praktyczność i funkcjonalność? Oto kilka rad i wskazówek, które zdecydowanie to ułatwią.

Jak oświetlić dom i od czego zacząć?

Oświetlenie domu jest niezwykle ważnym punktem wykończenia. Przede wszystkim należy pamiętać, aby pasowało ono do stylu, w jakim wzniesiony jest budynek. Wiadome jest, że inne lampy wybierzemy do domu w stylu nowoczesnym, a inne do eleganckiego dworku. Drugą istotną sprawą jest ich rozmieszczenie. Warto wziąć to pod uwagę już na początkach budowy, dzięki czemu wszystko będzie idealnie zgrywać się ze sobą. W zależności od tego, gdzie będą umiejscowione lampy, musimy pamiętać o ich odporności na czynniki zewnętrzne oraz atmosferyczne. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór rodzaju oświetlenie. Może ono być np. ledowe, solarne, halogenowe. Warto podjąć też decyzję o podłączeniu czujników ruchu lub zmierzchu.

Oświetlenie domu na zewnątrz

Jakie oświetlenie na zewnątrz domu?

Producenci dają nam ogromny wybór wśród lamp stosowanych do oświetlenia domu i ogrodu. Wśród nich znaleźć możemy mnogość lamp stojących oraz reflektorów. Ciekawym rozwiązaniem są również oprawy montowane w kostce brukowej, krawężnikach czy w trawniku. Świetnie sprawdzają się w oświetleniu ścieżek czy drogi dojazdowej do garażu. Warto wspomnieć również o tradycyjnych słupkach. W ogrodzie godnym uwagi rozwiązaniem są nietypowe lampy w kształcie kamienia. Doskonale wtopią się w krajobraz, jednocześnie dając subtelne światło. Bardzo ważnym elementem jest również oświetlenie elewacji budynku, tarasu czy balkonu.

Jakie lampy na elewację?

Lampa elewacyjna ma za zadanie podkreślić wygląd oraz styl naszego domu. Doskonale sprawdzą się tutaj modne, niezawodne i praktyczne kinkiety. Będą idealnym sposobem wykończenia aranżacji ścian budynku. Łatwo je dopasować, dzięki dużej ilości wzorów i kolorów dostępnych na rynku. Świetnie sprawdzą się również w oświetleniu balkonu czy tarasu. Podkreślą także roślinność okalającą ściany budynku, a dzięki zastosowaniu technologii LED dadzą nam możliwość dobrania odpowiedniego koloru, barwy oraz natężenia światła. Lampy elewacyjne oprócz wytrzymałości zachwycają także wyglądem i estetyką.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Jakie lampy na zewnątrz domu?

Tu warto zastanowić się jaki typ oświetlenia potrzebujemy w danym miejscu. Jeśli chodzi o ogród, warto zdecydować się na lampy solarne lub lampy z czujnikiem zmierzchu. Do oświetlenia domu oraz drogi dojazdowej do garażu dobrym rozwiązaniem będą lampy z czujnikiem ruchu. Uruchamiają się one w momencie wykrycia jakiegokolwiek ruchu, zapewniając bezpieczny i spokojny powrót do domu. Warto postawić na oświetlenie w technologii LED, z uwagi na wysoką energooszczędność. Należy też wspomnieć, że jest ono przyjazne dla środowiska. Dobór lamp zewnętrznych jest kluczowym elementem wykończenia aranżacji naszych czterech kątów.