Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak przycinać wrzosy na wiosnę?

czy-wrzosy-przycina-sie-na-wiosne

Pielęgnacja ogrodu może być relaksującym, przyjemnym zajęciem. Jednak dla uzyskania doskonałego efektu wizualnego konieczna jest znajomość specyficznych wymagań roślin, które w nim rosną. Jeśli podobają Ci się wrzosy, niezależnie od kolorystyki kwiatostanów, koniecznie dowiedz się jak pielęgnować wrzosowisko, by zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu. Dzięki tym zabiegom krzewinki odwdzięczą Ci się perfekcyjnym kształtem, zwartą bryłą i obfitymi, licznymi kwiatostanami.

Przycinanie wrzosów na wiosnę – czy to prawidłowe?

Zastanawiasz się, czy wrzosy przycina się na wiosnę, czy też późną jesienią, po okresie kwitnienia? Odpowiedź jest jednoznaczna i ukierunkowana na czas wiosenny. Wrzosów absolutnie nie wolno przycinać jesienią, gdyż mogłoby to osłabić rośliny przed przyjściem przymrozków i mrozów. Przycinanie wrzosów na wiosnę jest konieczne każdego roku, by zapewnić optymalne warunki wzrostu tych krzewin oraz zagwarantować ich doskonałą prezencję w okresie kwitnienia. Jeżeli jesteś na etapie zakładania ogrodu, koniecznie dowiedz się, w jakim miejscu warto zasadzić wrzosy i jakie towarzystwo lubią. Nie zapomnij również o zapewnieniu im dużego nasłonecznienia.

Kiedy przycinać wrzosy na wiosnę – poznaj podstawowe zasady

Czy przycinać wrzosy na wiosnę po ostatnich przymrozkach? Niekoniecznie. Zdarza się, że majowi, zimni ogrodnicy przynoszą nam wiosenne ochłodzenie, a nawet przymrozki, jednak ten termin dla wrzosów może okazać się zbyt późny. Rośliny z odmian kwitnących w okolicy września należy przycinać na przełomie marca i kwietnia. Jeśli mają pojawić się większe przymrozki, przycięte wrzosy warto osłonić. Jeżeli w Twoim ogrodzie występują wrzosy kwitnące wiosną, przycinanie warto zaplanować na przełom maja i czerwca, czyli w tym przypadku po okresie kwitnienia. Coroczne przycinanie wrzosów wiosną zapobiega zbytniemu pięciu się rośliny ku górze, pozwalając zachować doskonałą, kulistą formę, szeroką i gęstą podstawę oraz obfite kwiatostany. Wrzosy fioletowe, różowe i białe świetnie prezentują się zarówno w dużych skupiskach, jak i w ilości kilku sztuk. Poza zasadzeniem do gruntu można uprawiać je w donicach.

Jak przycinać wrzosy na wiosnę, by obficie kwitły jesienią

Wrzosy przycina się na wiosnę, usuwając zdrętwiałe łodygi i przekwitnięte kwiatostany. W zależności od wielkości rośliny i grubości łodyg należy dopasować specyfikę używanego narzędzia. Małe wrzosy możesz przycinać za pomocą sekatora lub nożyczek, większe rośliny przycinamy nożycami do żywopłotu. Przycinanie wrzosów na wiosnę powinno odbywać się dokładnie w linii pod przekwitniętymi kwiatostanami, dzięki czemu roślina będzie mogła swobodnie wzrastać i do jesieni wzmocnić się oraz obficie zakwitnąć. Jak przycinać wrzosy o dużych rozmiarach, by osiągnąć precyzyjny efekt? Warto użyć ręcznych nożyc, cechujących się dokładnością cięcia. Dzięki dobrze dopasowanym narzędziom możesz wykreować piękny kształt roślin. Wrzosy warto zabezpieczyć wokół agrowłókniną i obsypać korą.

Jakie wymagania mają wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy są roślinami, które do aktywnego wzrostu potrzebują dużej ilości promieni słonecznych. Warto sadzić je w przepuszczalnej, lekkiej, próchniczej glebie o pH 3,5–5 oraz zapewnić im brak przewiewu. Świetnie sprawdzają się od strony południowej i zachodniej. Aby rosły efektownie, oprócz promieni słonecznych, potrzebne są im odpowiednia ilość miejsca, wilgoci oraz regularne, wiosenne przycinanie. Wrzosy nie będą rosły w zbyt podmokłym gruncie – mogą wtedy rozwijać się infekcje grzybicze. Nie odpowiada im również zbytnie przesuszenie. Dzięki doskonałemu efektowi wizualnemu wrzosy chętnie wybierane są zarówno do małych jak i obszernych ogrodów. Świetnie sprawdzają się na skalniakach oraz wśród roślin iglastych. Prace ogrodowe na wrzesień warto prowadzić przy innych roślinach – ten czas jest dla wrzosów okresem pięknego kwitnienia. Wybierz odmiany, dzięki którym stworzysz bardzo zróżnicowaną koncepcję wystroju swojego ogrodu. Wrzosy są mrozoodporne, zimą jednak również potrzebują wilgoci.