Gardenportal.pl

Dom i ogród

Pielęgnacja roślin późnym latem – 5 czynności, których nie wolno pominąć!

Pielęgnacja roślin późnym latem

Lato to dla ogrodników pełnia sezonu. Nareszcie drzewka i krzewy owocują, a ogród wypełnia intensywna zieleń. Ale powoli zbliża się jesień. Rośliny należy przygotować na coraz chłodniejsze dni i krótsze dostawy słońca. Jak pielęgnować rośliny późnym latem, tuż przed równonocą wrześniową? W niniejszym artykule wskazujemy pięć czynności, które pasjonaci ogrodów powinni wprowadzić w życie na swoich działkach.

Jak pielęgnować rośliny późnym latem – 5 istotnych porad

Prezentujemy pięć ważnych porad dla zapalonych ogrodników, których zapał nie stygnie również pod koniec upalnego lata.

Przycinanie drzewek i krzewów

Późne lato to czas na ostatnie przycinanie letnich drzewek pestkowych i ziarnkowych – najlepiej poświęcić na to pierwszą połowę września. W tym czasie dobrze jest też odświeżyć gałęzie malinowych krzewów.

Należy pamiętać, żeby nie zostawiać tego na zbyt późny okres, ponieważ tkanki drzew nie zdołają dobrze zdrewnieć przed niskimi temperaturami, a to mogłoby poskutkować ich uszkodzeniem. Dodatkowo rośliny mogłyby wypuścić nowe pędy, co przed zbliżającą się jesienią też nie jest wskazane.

Usuwanie przekwitłych roślin jednorocznych lub dwuletnich

Tuż przed jesienią warto pozbyć się przekwitłych roślin jednorocznych lub dwuletnich. Jeśli wiadomo, że nadszedł już ich czas, nie ma sensu ich dłużej trzymać, ponieważ ani nie będą już zdobić naszego ogrodu, ani nie spełnią funkcji oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla.

Dla tych, którzy nie chcieliby się z nimi całkowicie żegnać, istnieje rozwiązanie: przed ich usunięciem można, najlepiej gdy są suche, zebrać ich nasiona, a na wiosnę znów je posiać. W ich miejsce można posadzić również byliny, które zakwitną wiosną, takie jak narcyzy czy tulipany.

Trawa z rolki

Jeśli chcesz nadać swojemu ogrodowi witalny wygląd, rozwiń trawę w rolkach. Końcówka lata to idealny moment na założenie trawnika z rolki. W tym okresie w naszym klimacie nie trzeba martwić się o nadmierne przesuszenie, bowiem nadchodzi czas obfitych opadów. Zbyt silne deszcze mogłyby wypłukać nasiona traw, ale ci, którzy zdecydowali się na zielony dywan w rolkach, nie muszą się tego obawiać. Panujące w tym okresie warunki atmosferyczne naturalnie dostarczą odpowiedniego poziomu wilgoci. Dzięki temu trawa bez problemu zdąży się ukorzenić na długo przed zimowymi przymrozkami.

Ważne jest, żeby wybrać jakościowy produkt, jak trawa z rolki Poznań, a kolejny sezon w ogrodzie będzie można miło spędzić na piknikowaniu i zabawach na soczystym trawniku.

Odławianie roślin ciepłolubnych z sadzawki

Oczka wodne to oczka w głowie niejednego ogrodnika. Jeżeli posiadasz ozdobną sadzawkę w swoim zielonym zakątku, warto jeszcze przed jesienią zatroszczyć się o wodne rośliny, które wymagają wyższych temperatur. Ciepłolubne gatunki należy odłowić i przenieść do akwarium domowego zanim dopadną je skutki jesiennego wychłodzenia (późniejszych przymrozków z pewnością nie przetrwają). A późną wiosną znów będzie można je zaadaptować do zewnętrznego zbiornika.

Ograniczenie nawożenia roślin

Minimalizowanie nawozów to także ważna czynność pośród wrześniowych powinności ogrodniczych. O tej porze roku warto już przygotowywać ogród do „roślinnego snu” i stosować wyłącznie te nawozy, które w swoim składzie mają jak najmniej azotu. Ich dawki ponownie zwiększa się wiosenną porą.

Zatroszcz się o swoje rośliny późnym latem!

Wybraliśmy pięć najbardziej istotnych czynności, które warto wykonać w swoim ogrodzie przed nadejściem jesieni. Dzięki nim rośliny będą mogły zdrowo rosnąć i upiększać Twój ogród w kolejnym sezonie.

Artykuł sponsorowany.