Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak rozjaśnić łazienkę? Jakie oświetlenie, jakie płytki… rozjaśnią łazienkę?

łazienka

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Służy nie tylko do dbania o codzienną higienę, ale jest też miejscem relaksu, a kobiety bardzo często wykonują w niej makijaż. Niestety w wielu budynkach wielorodzinnych, takich jak bloki mieszkalne, łazienki są ślepe. Oznacza to, że nie posiadają okna, a więc nie dociera do nich światło dzienne. Jest to duży problem, dlatego warto pomyśleć, co zrobić, aby taką łazienkę rozjaśnić.

Jak rozjaśnić łazienkę?

Przede wszystkim chcąc mieć jasną łazienkę trzeba o tym pomyśleć już na etapie projektowania i wybierania materiałów wykończeniowych. Większość łazienek jest wykańczana płytkami, dlatego najlepiej zwrócić uwagę na płytki w takich kolorach, jak biel, beż, écru, bądź delikatne pastele. Na szczęście wybór materiałów wykończeniowych do łazienek jest obecnie ogromny, włoskie płytki w jasnych kolorach oferuje bellamica.pl. Oczywiście można pozwolić sobie na delikatny wzór lub deseń, jednak należy mieć na uwadze to, by nie był on zbyt ciemny.

Oprócz jasnych płytek, trzeba też dobrze przemyśleć inne kwestie, takie jak wybór ceramiki łazienkowej, dodatków i przede wszystkim odpowiedniego oświetlenia, które może sprawić, że nawet łazienka bez okna będzie jasna i przyjemna.

Jakie oświetlenie do łazienki?

Bardzo ważne są lampy sufitowe, które zapewniają podstawowe oświetlenie i z których korzysta się najczęściej. Powinny być one jasne, jednak lepiej postawić na delikatnie ciepłe żarówki, gdyż ich światło jest bardziej naturalne. Na tym jednak nie koniec, gdyż w łazience bez okna konieczne jest zamontowanie przynajmniej kilku źródeł światła. Najważniejsze jest jednak odpowiednie oświetlenie lustra. Aby móc się dokładnie w nim przejrzeć, światło powinno padać na nas z różnych stron. Jeśli na przykład umieścimy jeden kinkiet tuż nad lustrem, to spowoduje on, że na naszej twarzy pojawią się cienie, które znacznie utrudnią chociażby wykonanie makijażu.

Świetnym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup luster ze zintegrowanym oświetleniem. Są one nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo ładne i mogą stać się ozdobą nie jednej łazienki.

Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie taśm led, które można montować pod sufitem, na brzegach armatury łazienkowej, czy wokół luster, a także przy listwach podłogowych. Wspaniały efekt daje podświetlenie taśmami led wnęk oraz stopni. Takie dodatkowe oświetlenie sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, gdy będziemy chcieli odprężyć się i odpocząć np. zażywając kąpieli przy delikatnym świetle.

Co jeszcze rozjaśni łazienkę?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza łazienka była jasna, to powinniśmy wybrać również jasną armaturę oraz elementy ceramiczne. Choć w modzie są ostatnio czarne baterie oraz umywalki w nietypowych kolorach, to chcąc osiągnąć efekt naturalnie, jasnej łazienki lepiej postawić na klasykę, czyli srebrną armaturę oraz białą ceramikę. W połączeniu z jasnymi kafelkami i dobrym oświetleniem uda nam się uzyskać efekt rozświetlonej, przyjemnej łazienki, nawet jeśli nie dociera do niej światło dzienne.