Gardenportal.pl

Dom i ogród

Jak skutecznie i elegancko oświetlić taras i ogród w stylu nowoczesnym lub retro?

oświetlenie tarasu i ogrodu

Każdy chce, by przestrzeń wokół jego domu była funkcjonalna i jednocześnie estetyczna. Coraz więcej osób decyduje się na przedłużenie powierzchni użytkowej domu i wybiera tarasy. Są one jednocześnie wstępem do mniejszych lub większych ogrodów. Jak skutecznie i elegancko oświetlić taras i ogród w stylu retro lub nowoczesnym?

Funkcjonalne oświetlenie tarasu i ogrodu – na co zwrócić uwagę? 

Oświetlenie tarasowe i ogrodowe powinno być przyjemne i nastrojowe. W końcu będzie się go używać głównie podczas biesiadowania czy romantycznych kolacji w plenerze albo wieczoru z książką w ciepły, przyjemny, letni wieczór. Warto na pewno zdecydować się na oświetlenie LED o ciepłej barwie. Ważny jest dobór odpowiedniej oprawy oświetleniowej, aby rozpraszała światło. Jaka powinna myć moc oświetlenia tarasowego i jak je rozmieścić? Otóż oświetlenie tarasowe powinno być zaplanowane na etapie projektowania tarasu, a nawet domu i powinna zostać odpowiednio rozprowadzona instalacja elektryczna, co oczywiście należy powierzyć elektrykowi. Należy pamiętać, że lampy solarne można wybrać do samego ogrodu, natomiast nad zadaszonym tarasem sprawdzi się oświetlenie LED. Lampy tarasowe powinny mieć odpowiedni współczynnik IP, przynajmniej IP 44, czyli odporność na pył, a także wilgoć. Oświetlenie o dużej mocy nie będzie tu potrzebne, bo ma jedynie umożliwiać korzystanie z relaksu na tarasie po zmierzchu, nie musi być zatem bardzo intensywne.       

Jakie lampy zewnętrzne wybrać na taras i do ogrodu w stylu nowoczesnym lub retro?   

Jako oświetlenie zewnętrzne na taras świetnie sprawdzą się kinkiety. W stylu retro mogą przypominać czasze starych latarni. Z kolei nowoczesne kinkiety z mlecznego szkła o geometrycznych czy nieregularnych kształtach podkreślą minimalistyczny wystrój tarasu. Do ogrodu można wybrać z kolei lampy w formie słupków czy małych latarenek. Świetnie sprawdzą się ustawione wokół ścieżki ogrodowej albo przy znajdującej się w ogrodzie ławce czy altance. Takimi lampami można podświetlić nawet rośliny na rabatach, aby pięknie prezentowały się także po zmroku. Świetną ofertę lamp zewnętrznych można znaleźć na stronie: https://abanet.pl/9-lampy-zewnetrzne-oswietlenie. Dzięki doborowi odpowiednich lamp w istocie można podkreślić charakter ogrodu w stylu nowoczesnym lub retro. Do ogrodu w stylu minimalistycznym będą pasować lampy słupki, a do tego w stylu angielskim latarenki w stylu retro.