Czy ładowarką bezprzewodową można naładować każdy telefon?
Zdawać by się mogło, iż bezprzewodową ładowarką naładować można jedynie smartfony, które fabrycznie wyposażone zostały w cewkę odbiorczą. Do tej kategorii zaliczyć można modele takie jak iPhone SE, Samsung Galaxy S3, Nokia Lumia 920 czy Xiaomi Mi 11i. Nie jest to jednak prawda, gdyż na rynku dostępne są już powszechnie uniwersalne adaptery indukcyjne. Wbrew pozorom nie wymagają one ingerowania w konstrukcję telefonu, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków wystarczy nakleić je na tył obudowy lub wewnętrzną stronę etui. Mając na uwadze, iż zdecydowana większość osób korzysta z case’ów ochronnych, można to łatwo wykorzystać, by bardzo zgrabnie zamaskować doklejony adapter do ładowania indukcyjnego. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze adaptera indukcyjnego wraz z ładowarką? Ile trwa ładowanie bezprzewodowe? Czy w trakcie ładowania należy wyjmować telefon z etui? Na wszystkie te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
Czy opłaca się inwestować w bezprzewodowe ładowarki o mocy powyżej 10 W?
Wyższa moc ładowarki w teorii przekłada się na krótszy czas ładowania, ale w przypadku niedostatecznie wydajnego systemu chłodzenia mogą one doprowadzić do przegrzania telefonu. Dobrej jakości ładowarki oraz podstawki do szybkiego ładowania powinny być wyposażone w system aktywnego chłodzenia (np. niewielki wentylator), ponieważ jest on dużo wydajniejszy od pasywnych alternatyw (tj. tradycyjnych radiatorów). Warto jednak zwrócić uwagę, iż niektóre ładowarki indukcyjne przeznaczone są tylko do danego rodzaju urządzeń. Z tego też powodu najbezpieczniejszym sposobem na zakup kompatybilnych ze sobą urządzeń jest zakup dedykowanego zestawu w postaci ładowarki i adaptera. Sklep.doko.pl pochwalić się może niezwykle bogatą ofertą starannie wyselekcjonowanych produktów elektrotechnicznych. Warto wyróżnić tu także rozwiązania polskiego producenta ORNO, ponieważ ich ładowarki bezprzewodowe wyposażone są w funkcję automatycznego rozpoznawania.
Ile trwa ładowanie bezprzewodowe?
Największą zaletą bezprzewodowych ładowarek jest oczywiście brak rzucających się w oczy kabli, ale wiele osób wybiera je także ze względu na możliwość szybkiego ładowania. Jest to zasadne tylko w niektórych przypadkach, ponieważ przy braku odpowiedniego chłodzenia można w ten sposób jedynie uszkodzić telefon. Czas ładowania zależny jest przede wszystkim od pojemności baterii ładownego urządzenia oraz mocy i wydajności ładowarki. W zależności od grubości etui oraz rodzaju materiału, z jakiego zostało ono wykonane, może okazać się, iż trzeba je będzie usunąć na czas ładowania. W teorii nawet niskiej jakości ładowarki są w stanie dostarczać energię bez konieczności zdejmowania pokrowca, ale w praktyce może to odczuwalnie wydłużać czas ładowania lub uniemożliwiać pełne naładowanie akumulatora. Istotny wpływ może mieć także powierzchnia aktywna ładowarki, ponieważ nie może być ona zbyt mała ani zbyt śliska. W obydwu przypadkach może obniżyć to zarówno wydajność, jak i bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania